Sinfonia Varsovia Centrum - wystartowała budowa supernowoczesnej sali koncertowej

Rozpoczęła się budowa wyjątkowego miejsca w stolicy. Zabytkowe budynki dawnego Instytutu Weterynaryjnego przy ul. Grochowskiej na warszawskiej Pradze zostaną zaadaptowane na supernowoczesną salę koncertową - Sinfonia Varsovia Centrum.

Reklama

Obecnie zaplanowany jest pierwszy etap prac, którego wykonawcą została Korporacja Budowlana DORACO. Firma odpowiedzialna za II etap prac zostanie wyłoniona w przetargu pod koniec 2024 roku

Sinfonia Varsovia Centrum - rozpoczęto budowę nowej sali koncertowej / fot. materiały prasowe, proj. Atelier Thomas Pucher Sinfonia Varsovia Centrum - rozpoczęto budowę nowej sali koncertowej / fot. materiały prasowe, proj. Atelier Thomas Pucher

Sinfonia Varsovia Centrum - trudny w realizacji projekt

Nowe kulturalne centrum jest o tyle skomplikowaną inwestycją, że nie jest budowane od podstaw. Zabytkowa zabudowa w pierwszym etapie musi przejść modernizację - mowa tu o trzech ponad 120-letnich budynkach

Na tym etapie nastąpi także zagospodarowanie terenu pod planowany ogród, lokalizację podjazdu Kiss and Ride od strony ul. Terespolskiej. Zostaną także postawione fundamenty ażurowej ramy, która będzie okalać całość ogrodu i stanowi ważny element koncepcji architektonicznej kompleksu.

- Muzyka łagodzi obyczaje. To tez przypomina o tym, że bardzo wiele osób, od wielu lat zabiegało o to, żeby Sinfonia Varsovia miała swoją godną siedzibę. Wszyscy, zarówno artyści, radni miejscy i posłowie, byli zaangażowani w to, żeby mogło dojść do tego pierwszego kroku. Dbamy o to, żeby kultura rozkwitała po obu stronach Wisły - mówił podczas podpisania umowy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Firma DORACO zakłada, że prace będą trwały 24 miesiące i odda obiekt w pierwszej połowie 2025 roku. Koszt tego etapu inwestycji  to 117,4 mln zł brutto.

- Cieszymy się, że po latach intensywnych przygotowań i wielu niepewności możemy nareszcie przystąpić do budowy. To dla nas wszystkich, tak dla muzyków, pracowników biura, jak i dla mnie osobiście długo oczekiwana wiadomość. Za dwa lata znajdziemy się jako instytucja w zupełnie nowej, ekscytującej sytuacji. Pod koniec 2025 roku będziemy mogli zainaugurować po raz pierwszy w 40-letniej historii orkiestry całoroczny sezon artystyczny  - czytamy w komunikacie komentarz Janusza Marynowskiego, dyrektora Sinfonii Varsovii.

Sinfonia Varsovia Centrum - dalsze plany realizacji

Sinfonia Varsovia Centrum ma być unikalnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy, w którym przez cały rok odbywać się będą koncerty oraz inne projekty artystyczne i edukacyjne.

W kolejnym etapie inwestycji zostaną zmodernizowane jeszcze dwa budynki dawnego Instytutu Weterynaryjnego. Na tym jednak nie koniec - zostanie też wybudowana nowa sala koncertowa na ponad 1 850 miejsc

Sinfonia Varsovia Centrum - projekt austriackiego biura

Przygotowania do realizacji inwestycji trwają już kilkanaście lat. Projekt Sinfonii Varsovii został przygotowany już w 2010 roku, a wyłoniono go w ramach międzynarodowego konkursu architektonicznego.

Autorami zwycięskiego konceptu są architekci z austriackiego biura Atelier Thomas Pucher.

Sinfonia Varsovia - instytucja i orkiestra symfoniczna

Sinfonia Varsovia jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Jej artystycznym sercem jest uznana na arenie międzynarodowej orkiestra symfoniczna pod tą samą nazwą.

Oferta Sinfonii Varsovii obejmuje działalność artystyczną na najwyższym poziomie, w tym koncerty symfoniczne, kameralne oraz recitale, a także szereg działań, których celem jest upowszechnianie muzyki w całej jej różnorodności wśród szerokiego grona odbiorców.

Sinfonia Varsovia prowadzi szereg koncertów edukacyjnych i zajęć o charakterze warsztatowym dla najmłodszych słuchaczy.