UKRAINA: Dzieła sztuki będące własnością rosyjskich oligarchów zebrane w jednej bazie

Na początku tego miesiąca Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) uruchomiła wyjątkowy projekt. Celem akcji War & Art jest śledzenie dzieł sztuki należących do rosyjskich biznesmenów, polityków i osób publicznych objętych sankcjami nałożonymi przez zagraniczne rządy za wsparcie rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. Twórcy strony internetowej chcą także zapobiegać nielegalnemu handlowi dziełami sztuki i antykami skradzionymi przez okupantów w Ukrainie podczas wojny.

Reklama

- W tym krytycznym momencie musimy zapewnić egzekwowanie sankcji w transakcjach dotyczących dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i towarów luksusowych – czytamy w oświadczeniu Oleksandra Novikova, szefa NACP.

Zawierająca ponad 300 dzieł sztuki baza danych War & Art koncentruje się na trzech kategoriach własności: przedmiotach, które należały do osób objętych sankcjami, a które zostały sprzedane przed objęciem sankcjami ich właścicieli, należą do osób obecnie obciążonych sankcjami oraz takie, które mogły zostać skradzione z prywatnych lub instytucjonalnych kolekcji znajdujących się pod rosyjską okupacją.

War & Art: Najdroższe i najstarsze dzieła sztuki na liście

Łączna wartość zidentyfikowanych przez NACP dzieł sztuki to ponad 2 miliardy dolarów.

Najdroższe dzieło, które znalazło się na liście? Zdecydowanie obraz "No. 6 (Violet, Green, and Red)" Marka Rothko, który w 2014 roku sprzedany na aukcji Christie's za 186 milionów dolarów i uważany jest za jeden z pięciu najdrożej sprzedanych kiedykolwiek obrazów. Kto jest właścicielem? Dmitrij Rybołowlew, rosyjski biznesmen, obecnie właściciel klubu piłkarskiego AS Monaco.

Najstarszym dziełem sztuki na liście jest za to "Portret młodego mężczyzny trzymającego medal" Sandro Botticellego, który namalowany został w latach 1480-1485 i zakupiony przez niezidentyfikowanego rosyjskiego nabywcę za 92 miliony dolarów w 2021 roku.

Najczęściej pojawiającym się na liście autorem jest Marc Chagall, co specjalnie nie dziwi, ponieważ pisaliśmy niedawno, że jest on jednym z najczęściej wyszukiwanych w 2023 roku artystów. Jego prace znajdują się w kolekcjach trzech Rosjan objętych sankcjami, w tym Petra Avena, biznesmena i współpracownika Władimira Putina. Posiada on największą kolekcję sztuki spośród wszystkich rosyjskich oligarchów przedstawionych w bazie danych, z co najmniej 159 przedmiotami.

- Obrazy, rzeźby i biżuteria artystyczna - to są właśnie narzędzia wykorzystywane jako luki w celu obejścia sankcji – zapewnia Oleksandr Novikov.

Bogaci Rosjanie próbują też odwrócić uwagę od swoich działań politycznych właśnie przez swoją aktywność jako mecenasów i kolekcjonerów sztuki. NACP zachęca jednak do pomocy w wyjątkowej inicjatywie i zatrzymaniu tego procederu.

- Razem możemy spowolnić i zatrzymać machinę wojenną oraz zapewnić, że sztuka nie będzie wykorzystywana do podsycania agresji militarnej i przestępstw finansowych – pisze szef NACP.