Wakacje 2022 w Trójmieście: Wystawa jachtów i spektakle Krystyny Jandy 

Każdego lata Trójmiasto kusi nie tylko obietnicą wypoczynku nad brzegiem Bałtyku, ale także niezwykle zróżnicowaną ofertą kulturalną. Nie inaczej jest też w tym roku.

Reklama

Gdynia Sailing Days: Polboat Yachting Festival Gdynia Sailing Days: Polboat Yachting Festival

W dniach 21-24 lipca, port Marina Yacht Park w Gdyni zaprasza na trzecią edycję Gdynia Sailing Days: Polboat Yachting Festival. Podczas wydarzenia odbywającego się w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce uczestnicy festiwalu będą mogli podziwiać najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, house boaty oraz skutery produkcji czołowych polskich stoczni.

W namiotach wystawienniczych dostępni będą także przedstawiciele firm oferujących różnorodne akcesoria żeglarskie i sprzęt nawigacyjny.

Teatr w Chmurach Festiwal Teatr w Chmurach Festiwal

Od 24 do 29 lipca w Gdańsku odbędzie się z kolei Teatr w Chmurach Festiwal, czyli sześciodniowe wydarzenie artystyczne, podczas którego miłośnicy teatru będą mieli okazję zobaczyć m.in. Andrzeja Grabowskiego, Jana Peszka czy Krystynę Jandę podczas występów na scenie na 34. piętrze budynku Olivia Star Top.

W ofercie festiwalu znajdują się nie tylko doświadczenia artystyczne najwyższych lotów z widokiem na panoramę Gdańska, ale także możliwość zjedzenia posiłku w fine diningowej restauracji ARCO by Paco Pérez na 33. piętrze wieżowca.

Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium” Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium”

Trójmiasto ma także propozycję dla fanów teatru bardziej eksperymentalnego. Od 8 do 13 sierpnia 2022 roku w Teatrze Gdynia Główna na peronie dworca PKP odbędzie się ósmy Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium”, podczas którego zaprezentowane zostaną najodważniejsze niezależne spektakle teatrów offowych dotykające takich tematów społecznych jak kryzys migracyjny czy niepełnosprawność.

Wreszcie Trójmiasto to także, a może przede wszystkim – wydarzenia muzyczne. W dniach 19-21 sierpnia w Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku odbędzie się piąta edycja Festiwalu Wisłoujście, czyli największego święta polskiej muzyki elektronicznej.

W Sopocie natomiast w dniach 12-13 sierpnia będzie miała miejsce XXVI edycja Sopot Molo Jazz Festival, podczas której wystąpią m.in. Maciej Grzywacz Quintet oraz szwedzki saksofonista Goran Larsen.

Wakacje 2022 w Katowicach i na Śląsku: Kino samochodowe i Centrum Kato

Zarówno katowiczanie, jak i pozostali mieszkańcy konurbacji śląskiej również nie powinni narzekać na brak wakacyjnych rozrywek w okolicy.

Największym wydarzeniem plenerowym na Śląsku jest z pewnością kolejna edycja FEST Festival, odbywająca się w dniach 10-13 sierpnia na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Tego lata na festiwalowych scenach – tak jak w poprzednich latach – pojawią się największe gwiazdy światowego formatu oraz wybitni polscy twórcy reprezentujący różne gatunki muzyki.

Wśród najgłośniejszych artystów można wymienić m.in. Stromae, The Chainsmokers, Caribou, Slowthai czy Scootera, a także Quebonafide, Coals, Sokoła czy… Beatę i Bajm. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają zabawę na kilku scenach jednocześnie, doskonałą oprawę wizualną i dźwiękową oraz liczne atrakcje na terenie Parku Śląskiego.

Jedną z ciekawszych inicjatyw organizowanych w tym roku na Śląsku jest także Centrum Kato, czyli nocny market gastronomiczny na tarasach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, który odbywa się co tydzień od środy do niedzieli aż do końca wakacji.

Motyw przewodni imprezy to street food, ale uczestnicy mogą też liczyć na inne atrakcje i wydarzenia towarzyszące m.in. bary, koncerty, plenerowe kino, spotkania z jogą czy animacje dla dzieci.

Wakacje to jednak nie tylko czas festiwali muzycznych i marketów na świeżym powietrzu, ale także licznych kin plenerowych, a Śląsk może pochwalić się kilkoma takimi inicjatywami.

Poza wspomnianym Centrum Kato od 9 lipca do 20 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbywa się wydarzenie Tauron Samochodowe Kino Studyjne 2022, podczas którego będzie można zobaczyć takie filmy jak „Na rauszu” Thomasa Vinterberga czy „Hazardzistę” Paula Schradera.

Z kolei do 27 sierpnia Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej zaprasza w każdą sobotę na Letnie Kino Plenerowe, a katowickie Sztauwajery – w każdy poniedziałek do 8 sierpnia włącznie – na Sztauwajerowy Klub Filmowy .

Full-HD-Plac-zabaw-20228-1536x864.jpg Full-HD-Plac-zabaw-20228-1536x864.jpg

Innym interesującym wydarzeniem jest także Teatralny Plac Zabaw na świeżym powietrzu organizowany przez Teatr Miejski w Gliwicach. Wydarzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci, ale ich rodzice z pewnością znajdą także coś dla siebie w bogatym programie spektakli, warsztatów i animacji.

Wakacje 2022 we Wrocławiu: Plenerowe wydarzenia kulturalne

Vertigo Summer Jazz Festival Vertigo Summer Jazz Festival

Tego lata stolica Dolnego Śląska oferuje wydarzenia przede wszystkim dla miłośników kultury fizycznej i muzyki. 

Przez cały lipiec każdego dnia odbywa się V edycja Vertigo Summer Jazz Festival, którego głównym celem jest promocja jazzu w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Dlatego też występy na klasycznych scenach zastąpione są tu przez występy na dachach, w komunikacji miejskiej, na plażach czy w hotelach. Każdy dzień to inna lokalizacja, dlatego warto pozostawać czujnym i dokładnie śledzić informacje udostępniane przez organizatorów.

letnie.jpg letnie.jpg

Od 24 lipca do 4 września Wrocław zaprasza też na plenerowe koncerty w nieco bardziej tradycyjnej formie w ramach wydarzenia Letnie Brzmienia 2022. Na festiwalowej scenie pojawią się najbardziej uznani współcześni polscy artyści na czele z Krzysztofem Zalewskim, duetem Kwiat Jabłoni, Kaśką Sochacką i Arturem Rojkiem.

Prosecco Pilates Prosecco Pilates

Z kolei w wakacyjne poniedziałki i środy HotSpot Wrocław oraz ZaZoo Beach Bar zapraszają odpowiednio na „Beer Jogę” oraz „Prosecco Pilates”. Obie inicjatywy łączą w sobie przyjemne z pożytecznym, czyli ćwiczenia fizyczne, naukę oddychania i rozciąganie połączone z możliwością napicia się piwa lub prosecco pod chmurką.

Do 31 lipca na placu Św. Macieja odbywać się będą także nadodrzańskie wycieczki rowerowe z serii „uRZEKAjący Wrocław”, połączone z wystawą fotografii wrocławskich krajobrazów rzecznych, zachęcających do aktywności fizycznej, przede wszystkim jazdy na rowerze.

Od 12 lipca do 16 sierpnia na ul. Świdnickiej we Wrocławiu dostępna będzie także wystawa „Wrocław. Powódź tysiąclecia”, na której wybitni polscy fotografowie i fotografki będą prezentować swoje prace związane z tą tragedią.

Wakacje 2022 w Krakowie: Bulwar[t] Sztuki 2022, taniec dworski i Dining Week

Bulwar[t] Sztuki Bulwar[t] Sztuki

Jak na artystyczne miasto przystało Kraków tego lata ma do zaoferowania mnóstwo najróżniejszych inicjatyw artystycznych w plenerze. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na inicjatywę Bulwar[t] Sztuki 2022, czyli serię ponad 90 wydarzeń kulturalnych odbywających się od 1 lipca do 4 września w ogrodzie Łaźnia Nowa w Nowej Hucie. W programie m.in. warsztaty, spektakle, koncerty i projekcje filmowe, a także spacery, degustacje i wspólna praca nad otwarciem miejskiego ogrodu ciszy.

Z kolei od 16 do 31 lipca na Rynku Głównym odbędzie się 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję podziwiać spektakle baletowe autorstwa m.in. Moliera w interpretacji Baletu Cracovia Danza, a także wziąć udział we wspólnym polonezie z udziałem tancerzy wspomnianego baletu. W ofercie festiwalu dostępne są także warsztaty m.in. z tańca greckiego, włoskiego i francuskiego.

Pawilon Kina Letniego Muzeum Narodowego w Krakowie Pawilon Kina Letniego Muzeum Narodowego w Krakowie

Przez całe wakacje w Krakowie odbywać się będą także liczne projekcje filmów w plenerze w ramach inicjatyw „Kino na tarasie” Kina Agrafka, Pawilon Kina Letniego Muzeum Narodowego w Krakowie, a także NATURAlnie KINO na terenie Dworku Białoprądnickiego.

Art & Food Bazar Art & Food Bazar

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy kulinariów i fine diningu. W kolejne niedziele 17 lipca, 7 sierpnia oraz 11 i 25 września na Starym Kleparzu odbywać się będzie Art & Food Bazar, wydarzenie wzorowane na śródziemnomorskich targowiskach. Stałym elementem menu Art & Food Bazar są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco, ale na targach pojawiają się także producenci ekologicznej żywności, lokalni artyści, designerzy, kucharze i sprzedawcy.

Z kolei od 6 do 31 lipca w Krakowie odbywa się Dining Weekfestiwal sztuki restauracyjnej, w ramach którego miłośnicy dobrego jedzenia mają szansę odkryć 100 słynnych restauracji z siedmiu największych aglomeracji polskich, w tym 15 z samego Krakowa m.in. 4Seasons, A'Bracciate Pasta & Wine, ALBERTINA Restaurant & Wine, Bistro The Hours, Del Papa Ristorante, Esterante, Filipa 18 Food Wine Art czy Gavi Restaurant.

Sanatorium Sztuka Sanatorium Sztuka

W lipcu na ul. Śniadeckich odbywa się także cykl wystaw pod zbiorczą nazwą Sanatorium Sztuki. Hasłem przewodnim tegorocznego projektu jest „Zmiana jako siła napędowa”, a swoje prace prezentują tam młodzi polscy artyści łączący ze sobą sztuki wizualne i muzyczne.

I wreszcie od 6 do 21 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie odbędą się 46. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, na których będzie można spotkać artystki i artystów garncarstwa, koronkarstwa, haftu, tkanin, rzeźby i malarstwa i oczywiście nabyć ich wyjątkowe prace.

Krakowskie targi to jednocześnie największa i najpełniejsza prezentacja polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, stwarzająca warunki do kultywowania – a nawet ratowania – tradycyjnego rzemiosła i twórczości lokalnej - czytamy na stronie wydarzenia.

Wakacje 2022 w Warszawie: Strefa Ciszy, Jazz na Starówce i warsztaty upcyklingu 

Oferta kulturalnych wydarzeń plenerowych w Warszawie z pewnością może przyprawić o zawrót głowy, ale na kilka eventów należy zwrócić szczególną uwagę.

Pierwszym z nich jest muzyczny festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich. Odbywające się w lipcowe weekendy wydarzenie eksploruje zagadnienie harmonii muzyki z otaczającą naturą. W repertuarze koncertowym znajdą się utwory klasyczne oraz improwizatorskie, a także baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Festiwal oferuje także Scenę Otwartą, na której swoje umiejętności mogą zaprezentować amatorscy muzycy.

Plenerowe koncerty Chopinowskie, fot. Shutterstock Plenerowe koncerty Chopinowskie, fot. Shutterstock

Między majem a wrześniem Łazienki Królewskie są też główną sceną dla plenerowych koncertów Chopinowskich. Recitale odbywają się w każdą niedzielę między 15 maja a 25 września o godzinie 12.  

Festiwal Ogrody Muzyczne Festiwal Ogrody Muzyczne

W weekendy lipcowe Simfonia Varsovia zaprasza z kolei Festiwal Ogrody Muzyczne, podczas którego odbywać się będą plenerowe projekcje… opery. We wspomniane dni widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Opowieści Hoffmana” Jacques’a Offenbacha oraz „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wakacyjne spektakle w plenerze oferuje także stołeczny Och-Teatr. W tym roku na Placu Konstytucji i na scenie Och-Grójecka 65 odbędzie się aż 49 różnych spektakli dla dorosłych i dzieci m.in. „Flamenco namiętne”, „Związek otwarty” czy „Czerwony Kapturek”. Przedstawienia będą wystawiane codziennie między 10 a 31 lipca oraz między 1 a 25 sierpnia.

jazz-na-starowce-plakat-2022.jpg jazz-na-starowce-plakat-2022.jpg

Podobnie jak Rynek Główny w Krakowie, rynek stołecznej Starówki również będzie miejscem interesujących wydarzeń kulturalnych. Od 2 lipca do 27 sierpnia odbywać się tam będzie 28. edycja festiwalu Jazz na Starówce. W tym roku na scenie pojawią się m.in. Kacper Smoliński Quintet, Denys Baptiste Quartet czy Marcin Wasilewski Trio.

Kino Letnie Muzeum Narodowego w Warszawie Kino Letnie Muzeum Narodowego w Warszawie

Przez całe wakacje w stolicy odbywać się będą również liczne projekcje filmów m.in. w ramach Kina Letniego Muzeum Narodowego w Warszawie, Kina plenerowego na placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki czy Kina w Łazienkach Królewskich. Poza tym pokazy odbywać się będą także pod Muzeum Polin, Elektrownią Powiśle, na Plaży Romantycznej, w Ogrodzie Saskim oraz na dziedzińcu kamienicy Foksal 11 przy Nowym Świecie.

Ciekawą inicjatywą są też warsztaty z upcyclingu odbywające się w lipcowe soboty w Browarach Warszawskich. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się, jak dawać nowe życie starym i wysłużonym przedmiotom, ubraniom i sprzętom domowym.

Festiwal Otwarty Jazdów Festiwal Otwarty Jazdów

Pełną gamę doznań kulturalnych przez całe wakacje zapewni również Festiwal Otwarty Jazdów. W ramach wydarzenia każdego tygodnia odbywają się spotkania z aktywistami miejskimi, warsztaty, projekcje i pokazy.

Każdy dzień tygodnia poświęcony jest innym aktywnościom: w poniedziałki organizatorzy proponują spacery, we wtorki – wydarzenia literackie, w środy – wernisaże i wystawy, w czwartki – projekcje filmów, z kolei w piątki – koncerty. Weekendy poświęcone są z kolei aktywnościom w gronie rodzinnym oraz ekologii.

Joga na Żoliborzu, Targ Śniadaniowy Joga na Żoliborzu, Targ Śniadaniowy

Warszawa ma jednak do zaoferowania także wydarzenia nastawione na kulturę fizyczną. W każdą sobotę do 27 sierpnia w godzinach od 10 do 11 na żoliborskim Skwerze Śmiała odbywa się Joga na Żoliborzu jako wydarzenie towarzyszące Targowi Śniadaniowemu, na którym można spróbować potraw z kuchni całego świata m.in. z Dalekiego Wschodu czy Ameryki Południowej.

Stołeczny ratusz przez całe wakacje zaprasza również na darmowe spływy kajakowe po Wiśle między Plażą Romantyczną w Wawrze a Plażą Saska Kępa oraz między Plażą Saska Kępa a plażą ZOO.