RUMUNIA: Archeolodzy odkryli niezwykły skarb 

Podczas przeprowadzania badań na drodze łączącej Oradeę z A3 grupa archeologów na czele z Călin Ghemiș odkryła prehistoryczny grób a w nim... szkatułę pełną drogocennej biżuterii!

Reklama

Badania archeologów trwały od marca do czerwca 2020 roku. Jeden z prehistorycznych grobów skrywał prawdziwy skarb – 169 złotych pierścieni, 800 koralików z masy perłowej i zdobioną, miedzianą bransoletę.

- Złoty skarb jest rewelacyjnym znaleziskiem, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie sztuki złota z Basenu Karpackiego to łącznie około 150 elementów. Cóż, tutaj jest ponad 160 w jednym ekwipunku – powiedziała w oświadczeniu Călin Ghemiș.

Najcenniejszy skarb z epoki miedzi

Uważa się, że pochówek należał do kultury Tiszapolgár, która kwitła w Europie Wschodniej i Środkowej od około 4500 do 4000 p.n.e. Wciąż jednak trwają badania identyfikacyjne. Kości tajemniczej kobiety zostały wysłane do laboratoriów w Marosvásárhely i Holandii.

- To fenomenalne odkrycie! Ten skarb to ewenement w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydaje się, że grób należał do bardzo bogatej kobiety. Nie wiemy jednak, kim była. Chcemy dowiedzieć się, do jakiego rodzaju kultury należała, a także czy pierścienie zostały wykonane ze złota z Archipelagu Transylwańskiego – mówił w oświadczeniu dyrektor Ţării Crişurilor, Gabriel Moisa.

Aktualnie nowo odkryta biżuteria została poddana konserwacji i czyszczeniu. Po skończonych zabiegach trafi na specjalną wystawę Muzeum Ţării Crişurilor w Oradei.