Ukraiński "Vogue" bez wydania papierowego

"Vogue" w Ukrainie ukazywał się tradycyjnie co miesiąc w wersji papierowej aż do lutego 2022 roku. Od czasu inwazji rosyjskiej magazyn był dostępny wyłącznie w internecie. Początkowo zupełnie zmieniono jego formułę i publikowano w nim informacje dotyczące wojny.

Reklama

Po jakimś czasie wydawca postanowił wrócić do treści typowych dla "Vogue'a", jednak wciąż były przeplatane tematami wojennymi.

Specjalne wydanie ukraińskiego Vogue'a / fot. Vogue Specjalne wydanie ukraińskiego Vogue'a / fot. Vogue

"Vogue" - wydanie specjalne ukraińskiej edycji

Po 14-miesięcznej przerwie ukraiński "Vogue" powrócił z papierową wersją magazynu. Jest to edycja specjalna, którą nazwano Edition 1 i nadano jej podtytuł "Szlak niezłomnych".

Ukraiński "Vogue" w całości poświęcony jest bohaterom i bohaterkom wojennym. W magazynie opisanych jest 50 niezwykłych historii żołnierzy, artystów i artystek, aktywistów i aktywistek, sportowców i sportsmenek, a także ludzi organizujących zbiórki pieniędzy i sprzętu dla żołnierzy.

- Pierwszy drukowany „Vogue” od czasu inwazji na pełną skalę przedstawia wydarzenia, wizje i ludzi, którzy dziś tworzą historię, w charakterystyczny, śmiały, kreatywny i estetyczny sposób, który zawsze wyróżniał ukraińską publikację - czytamy na stronie ukraińskiego "Vogue'a".

Co ciekawe, w wydanie ukraińskiego "Vogue'a" zaangażowani byli redaktorzy z całego świata, a poruszające zdjęcia wykonała Vasylyna Vrublevska.

- Czułam się jak w ogrodzie Eden. Choć nie byłam z niego wypędzana, patrzyłam, jak ulega zniszczeniu. Pracując nad tym projektem, zastanawiałam się, jakie to uczucie, gdy ktoś niszczy twój raj. Jak to jest obserwować ten proces od wewnątrz?” – mówiła autorka zdjęć w rozmowie z Tatyaną Solovei.

"Vogue". Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego w ukraińskim magazynie

Prace nad pierwszym po przerwie numerem "Vogue'a" w Ukrainie trwały kilka miesięcy. Wszyscy zaangażowani w ten projekt mocno wierzyli, że dojdzie on do skutku, choć nie było łatwo.

30 grudnia 2022 roku wykonali zdjęcia pierwszego bohatera edycji specjalnej "Vogue'a" - Kyryły Budanowa, szefa wywiadu wojskowego.

- Kiedy wszedł do naszego studia fotograficznego, zrozumieliśmy, że możemy to zrobić – niezależnie od tego, jak bardzo nierealne wydawało się na pierwszy rzut oka zebranie w jednym numerze magazynu wojskowych i polityków, wolontariuszy i artystów, obrońców praw człowieka czy pracowników Państwowej Służby Ratunkowej” – czytamy na stronie internetowej ukraińskiego „Vogue”. 

Nowy numer ukraińskiego "Vogue'a" jest dostępny w przedsprzedaży online od 12 kwietnia. Od 16 kwietnia będzie dostępny w wybranych kioskach w Ukrainie.