Van Gogh. Naukowcy odtworzyli ukryty obraz artysty

Vincent Van Gogh słynął z malowania kilku obrazów na jednym płótnie, dlatego też do dziś zdarza się, że eksperci i naukowcy odnajdują ukryte dzieła holenderskiego mistrza pod warstwą farby innego obrazu. Tak było chociażby z nieznanym dotychczas autoportretem artysty, który został odkryty na tyle "Głowy wieśniaczki w białym czepcu".

Reklama

Przypadek „Dwóch zapaśników” jest jednak nieco inny. Obraz został odkryty po raz pierwszy w 2012 r. – po 135 latach od jego namalowania – pod dziełem zatytułowanym „Martwa natura z kwiecistą łąką i różami”. Odkrycia dokonano dzięki promieniom rentgenowskim, ale wówczas nie potrafiono precyzyjnie odtworzyć dzieła.

„Martwa natura z kwiecistą łąką i różami”, Vincent Van Gogh, 1886, Wikimedia Commons „Martwa natura z kwiecistą łąką i różami”, Vincent Van Gogh, 1886, Wikimedia Commons

Co więcej, początkowo autorstwo pracy przypisywano zupełnie innemu artyście, ale analiza korespondencji Van Gogha ujawniła, że malarz wspomniał o „Dwóch zapaśnikach” w liście do brata z 1886 r.

– W tym tygodniu namalowałem spory obraz z dwoma nagimi torsami – dwóch zapaśników. Naprawdę lubię malować takie rzeczy – pisał wówczas Van Gogh.

Zaginione dzieło Van Gogha odtworzone dzięki sztucznej inteligencji

Obraz Obraz

Poza wzmianką w cytowanym liście do brata nie ma żadnych innych informacji na dzieła "Dwaj zapaśnicy", więc przez ostatnią dekadę eksperci ds. twórczości holenderskiego malarza nie potrafili dokładnie odtworzyć palety barw pracy.

Udało się to dopiero teraz zespołowi naukowców z University College London składającemu się z neurobiologa Anthony’ego Bouracheda, fizyka George’a Canna oraz matematyka Jespera Erikssona.

Badacze zaprojektowali specjalny algorytm, który przeanalizował setki obrazów autorstwa Vincenta Van Gogha, a następnie wykorzystali zdobyte dane w programie do modelowania 3D, by stworzyć symulację oryginalnej palety barw „Dwóch zapaśników”.

– Nie można w tym momencie powiedzieć na pewno, jak bardzo nasz obraz jest zgodny z oryginałem, ponieważ takie informacje nie istnieją. Myślę jednak, że wyszło bardzo przekonująco – zdecydowanie najlepszy efekt, który mogliśmy uzyskać przy obecnej technologii – powiedział Anthony Bourached w rozmowie z „The Telegraph”.

Praca zespołu badaczy okazała się na tyle przekonująca, że teraz odtworzone dzieło Van Gogha zostanie wystawione w paryskim Luwrze podczas wrześniowej wystawy Focus Art Fair.