UNESCO chce pomóc w odbudowie Ukrainy
10 milionów dolarów – taką kwotę planuje wydać UNESCO na wspieranie odbudowy zdewastowanego krajobrazu ukraińskiej kultury. Dyrektorka organizacji Audrey Azoulay, która spędziła dwa dni, odwiedzając ukraińskie miasta – Kijów, Odessę i Czernihów, jednocześnie zapowiedziała, że rehabilitacja kultury i dziedzictwa Ukrainy pochłonie znacznie większą kwotę.
Z najnowszego raportu UNESCO wynika, że suma pieniędzy, która pozwoliłaby w pełni odbudować kulturę ukraińską, to 6,9 mld dolarów. Kompleksowy plan odbudowy UNESCO przewiduje koszt „potrzeb krótkoterminowych” (2023–2026) na 2,3 mld dolarów, a „potrzeb średnio- i długoterminowych” (2027–2033) na 4,6 mld dolarów, co daje łącznie wspomniane 6,9 mld dolarów.
- Sądzimy, że wczesny etap obejmie ocenę i dokumentację szkód, środki nadzwyczajne dotyczące nieruchomych i ruchomych dóbr kulturalnych (w tym usuwanie gruzu), środki stabilizacji i ochrony dóbr kultury, zarządzanie przechowywaniem, plany gotowości i natychmiastową konserwację, aby zapobiec dalszym stratom i grabieży – czytamy w dokumencie.
Odessa w Ukrainie / Alan Rostovtev - Unsplash

Polecamy
UNESCO chce odbudować ukraiński Czernihów
Dyrektorka Generalna UNESCO Audrey Azoulay, która podczas wizyty w Ukrainie spotkała się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, obiecała także, że UNESCO planuje wesprzeć Ukrainę w odbudowie zabytkowej części Czernihowa.
- UNESCO opracuje w tym roku wraz z [lokalnymi] władzami kompletny projekt odbudowy historycznego centrum, wpisanego na krajową listę Światowego Dziedzictwa Wstępnego – czytamy dalej w raporcie.
UNESCO zaznacza również, że zadaniem organizacji jest w dużej mierze szkolenie lokalnych pracowników kultury w ochronie i odbudowywaniu dziedzictwa.
Polecamy
UNESCO monitoruje kulturowe straty Ukrainy
Dodajmy, że UNESCO od początku wojny w Ukrainie stale prowadzi aktualizowaną listę zabytków kultury zniszczonych przez Rosję. Jedną z ważniejszych inicjatyw organizacji było wpisanie historycznego centrum ukraińskiego miasta Odessy na listę zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Dzięki tej decyzji Odessa może starać się o dodatkową pomoc międzynarodową.
W lipcu ubiegłego roku atak powietrzny na miasto doprowadził do zniszczenia części Odeskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Odeskiego Muzeum Sztuk Pięknych. UNESCO sfinansowało wówczas naprawy obu muzeów i podjęło wysiłki na rzecz digitalizacji dzieł sztuki i zapewnienia sprzętu ochronnego.