UNESCO wymienia 53 zniszczone zabytki w Ukrainie

UNESCO potwierdza, że co najmniej 53 obiekty zabytkowe, religijne lub muzea ucierpiały z powodu działań zbrojnych oddziałów Władimira Putina. Zniszczeń jednak może być znacznie więcej.

Reklama

- To najnowsza lista, ale z pewnością nie jest wyczerpująca, ponieważ eksperci nadal weryfikują szereg raportów złożonych przez władze Ukrainy – powiedział rzecznik UNESCO dla AFT.

Podczas weryfikacji danych UNESCO wykorzystuje zdjęcia satelitarne i relacje świadków. Póki co organizacja podaje, że zniszczenia obejmują kilkanaście miejsc we wschodnim regionie Charkowa – od kościołów po bardziej nowoczesne obiekty dziedzictwa kulturowego – pięć zabytków w Kijowie oraz pięć w regionie Czernichowa.

Według wstępnej analizy oszacowano, że łącznie ucierpiało 29 miejsc kultu religijnego, 16 zabytków kulturowych, 4 muzea i 4 pomniki. Wykaz nie zawiera jednak informacji o oblężonym Mariupolu czy Chersoniu.

I choć żaden z wymienionych elementów nie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, historyczne centrum Charkowa jest na liście informacyjnej.

UNESCO zwraca się do Siergieja Ławrowa

17 marca Audrey Azoulay – dyrektor generalna UNESCO – zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o przestrzeganie zobowiązania kraju do ochrony dziedzictwa kulturowego podczas konfliktu na mocy konwencji międzynarodowej.

- Każde naruszenie tych norm spowoduje, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności międzynarodowej – pisze Audrey Azoulay.

Ministerstwo Kultury Ukrainy zajęło się tą sprawą. W wyniku licznych analiz oszacowano, że od początku wojny odnotowano 135 przypadków popełnienia przestępstwa przeciwko kulturze przez wojska rosyjskie.