Ukraina: Władze zabezpieczyły cenne murale Banksy'ego

„Kobieta w masce gazowej”, „Mężczyzna kąpiący się w wannie” czy „Zwycięstwo małego chłopca nad mistrzem judo” – to część murali, które powstały w 2022 roku w Kijowie i jego okolicach podczas podróży Banksy’ego do Ukrainy.

Reklama

Teraz ukraińskie władze postanowiły zabezpieczyć cenne murale Banksy’ego przed kradzieżą czy atakami wandalizmu. W tym celu zainstalowały odporne na wstrząsy czy kule przezroczyste szyby, które ich zdaniem skutecznie zabezpieczą dzieła.

Regionalna Administracja Wojskowa w Kijowie powiedziała w środę, że przezroczyste arkusze poliwęglanu są „odporne na uderzenia” i że będą chronić obrazy przed „wandalami” i „niekorzystnymi warunkami pogodowymi”.

Mimo że władze oficjalnie nie wspomniały o tym, że szyby są również kuloodporne, możemy się domyślać, że zabezpieczenia mają ochronić dzieła Banksy’ego również przed taką ewentualnością. Jednocześnie w oświadczeniu podano, że „nowe środki bezpieczeństwa będą chronić przed wpływem czynników zewnętrznych”.

- Obrazy te mają kulturowe i historyczne znaczenie dla naszego kraju. Przypominają nam, że światło musi przezwyciężyć ciemność – skomentował Oleg Torkunov, zastępca szefa Regionalnej Administracji Wojskowej w Kijowie.

Władze dodały również, że szyby mają wmontowane bezprzewodowe czujniki ruchu, które uruchomią się przy jakiejkolwiek próbie wandalizmu.

- Teraz ważne jest, aby przeciwdziałać możliwym próbom wandalizmu, które już widzieliśmy w ostatnim czasie – komentował dalej Oleg Torkunow, wspominając próbę kradzieży muralu przedstawiającego kobietę w masce gazowej.

Jak cenne są obrazy Banksy'ego w Ukrainie? Złodzieje dostrzegli szansę

Przypomnijmy, że do wydarzenia doszło w grudniu, kiedy to ukraińska polica aresztowała osiem osób, chcących ukraść dzieło Banksy’ego ze zrujnowanego budynku w Hostomelu. Mural – jak już wspomnieliśmy – był jednym z kilku malowideł pozostawionych przez Banksy’ego Ukraińcom w 2022 roku. Jak pisał Washington Post, głównemu podejrzanemu grozi do 10 lat więzienia za próbę usunięcia fragmentu ściany z częścią muralu.

Obraz, który chciano ukraść z Hostomelu, wyceniany jest aktualnie przez ekspertów na 250 tys. dolarów, czyli powyżej 1 mln złotych.