Wiktor Pinczuk wraz ze swoją żoną Oleną od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wspierają swój kraj poprzez kolejne inicjatywy związane ze sztuką.

Reklama

W kwietniu na Biennale w Wenecji miliarder zorganizował wystawę we współpracy z ukraińskim ministerstwem kultury pt. „To jest Ukraina: w obronie wolności”, na której pojawili się krajowi i międzynarodowi artyści wspierający ofiary wojny. Podczas ceremonii otwarcia przemówienie online wygłosił także sam prezydent Wołodymyr Zełenski.

Fundacja Pinczuka podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego zorganizowała także wystawę w tzw. „Domu Rosyjskim” w Davos, który podczas wydarzenia został przekształcony w „Dom Rosyjskich Zbrodni Wojennych”. Wystawa ukazywała barbarzyńskie działania Rosjan podczas inwazji, a sam Pinczuk wygłosił przemówienie inaugurujące wydarzenie.

Teraz miliarder postanowił zorganizować aukcję jednego z najcenniejszych dzieł w swojej kolekcji – „Balloon Monkey (Magenta)”, by dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży pracy sfinansować wsparcie humanitarne oraz protezy dla Ukraińców, którzy w wyniku rosyjskiej inwazji odnieśli poważne obrażenia ciała.

Arcydzieło Jeffa Koonsa wesprze Ukrainę

1x-1-755x1024.jpeg 1x-1-755x1024.jpeg

– Każdy ukraiński obywatel raniony lub zabity w następstwie rosyjskich bombardowań, ataków i systemowej przemocy to rana w naszych duszach. Dzięki dochodom z aukcji możemy pomóc ratować życia. Możemy naprawić życia zniszczone przez wojnę. Dziesiątki, setki żyć wartych więcej, niż są w stanie wyrazić słowa – powiedział Pinczuk w oświadczeniu.

Licytacja rzeźby „Ballon Monkey (Magenta)” Jeffa Koonsa odbędzie się 28 czerwca w domu aukcyjnym Christie’s. Przewidywane zyski ze sprzedaży dzieła mogą sięgnąć od 7,5 do nawet 12,5 mln dolarów.

– Victor i Olena Pinchukowie pracują niestrudzenie, by wesprzeć pomoc humanitarną dla Ukrainy, stąd możliwość wystawienia mojej pracy na aukcji w Christie’s w celu wsparcia ich wysiłków jest dla mnie niezwykłym przywilejem. Prawdziwą wartością sztuki jest służba ludzkości, a w tej chwili nie ma wyższego celu niż wspieranie narodu ukraińskiego – powiedział autor pracy Jeff Koons.

Koons to jeden z najbardziej uznanych współczesnych artystów, a jego prace biją kolejne rekordy na aukcjach. W 2014 r. pomarańczowa rzeźba z serii „balonowych małp” została sprzedana za 25,9 mln dolarów. Wcześniej dzieło pt. „Balloon Flower (Magenta)” sprzedano za 25,7 mln dolarów.

– Balloon Monkey (Magenta) Jeffa Koonsa to celebracja życia. Życie i nadzieję przeciwstawiamy śmierci i cierpieniu. W sztuce i w działaniu. Jesteśmy wdzięczni Jeffowi i Christie’s, którzy pomagają nam przekształcić przynajmniej część naszej bezgranicznej wdzięczności dla naszych rodaków Ukraińców w pomoc i wsparcie – dodał Pinczuk.

Przed aukcją rzeźbę Koonsa będzie można podziwiać w dniach od 14 czerwca do 1 lipca na placu Placu św. Jakuba tuż przy londyńskiej siedzibie Christie's.