ODESSA: Niesamowite odkrycie ukraińskich żołnierzy

Wojna w Ukrainie trwa, a tworzenie nowych konstrukcji obronnych jest już dla jej mieszkańców codziennością. Nikt nie spodziewał się jednak, że podczas przygotowywania fortyfikacji dojdzie do niesamowitego odkrycia.

Reklama

Żołnierze 126. Brygady Obrony Terytorialnej poinformowali za pomocą social mediów o znalezieniu skrytki ze greckimi amforami, starożytnymi naczyniami z charakterystycznymi wąskimi szyjkami, które służyły do przechowywania i transportu płynnych oraz sypkich towarów.

 126. Brygada Obrony Terytorialnej / Facebook 126. Brygada Obrony Terytorialnej / Facebook

Archeolodzy przypuszczają, że znalezisko może pochodzić z czasów, w których Odessa funkcjonowała jako rzymska osada o nazwie „Odessus”. Oznacza to, że amfory przetrwały nawet ponad 2500 lat!

 

ODESSA: Starożytne amfory w Ukrainie

Mimo trwających działań wojennych, żołnierze postanowili działać. Udało im się przetransportować znalezione artefakty do Muzeum Archeologicznego w Odessie.

 126. Brygada Obrony Terytorialnej 126. Brygada Obrony Terytorialnej

- Ukraińscy żołnierze odkryli starożytne amfory, które właśnie zostały przekazane do muzeum. Nie jesteśmy Rosjanami, zachowujemy naszą historię – pisze Yana Suporovska, dziennikarka z Kijowa.

Warto nadmienić jednak, że aktualnie wiele ukraińskich zabytków stało się już jedynie historią. Jak podaje UNESCO, do tej pory Rosjanie zniszczyli 127 obiektów o znaczeniu kulturowym. Prezydent Wolodymyr Zełenski podkreśla, że liczba ta w rzeczywistości jest o wiele wyższa.