Ukraina: Grupa złodziei próbowała ukraść mural Banksy’ego

Kilka tygodni temu pisaliśmy o muralu gimnastyczki autorstwa Banksy’ego, który pojawił się w Borodziance pod Kijowem. Było ich jednak znacznie więcej. Kolejny znajdował się na murach budynku w Hostomlu i to właśnie on miał paść ofiarą grupy lokalnych złodziei.

Reklama

Według „The Guardian”, policja w Hostomlu aresztowała osiem osób, które według władz próbowały ukraść jeden z murali, który Banksy namalował w zeszłym miesiącu na jednym z ostrzelanych przez Rosjan budynków.

Mowa o wizerunku kobiety ubranej w szlafrok, która ukrywa twarz w masce przeciwgazowej, a w ręce trzyma gaśnicę.

Złodzieje mieli wyciąć fragment ściany, na którym znajdowało się dzieło, ale do samej kradzieży ostatecznie nie doszło. Policja zatrzymała sprawców na miejscu.

- Nie mogliśmy pozostać bierni. Te obrazy są symbolem naszej walki z wrogiem. To opowieści o solidarności całego cywilizowanego świata z Ukrainą. Zrobimy wszystko, aby zachować dzieła sztuki ulicznej Banksy’ego dla pokoleń, jako symbol naszego przyszłego zwycięstwa - napisał gubernator obwodu kijowskiego - Ołeksij Kuleba - na Telegramie.

Jak informują ukraińskie organy ścigania, mimo podjętej próby kradzieży, dzieło nie uległo żadnemu zniszczeniu.

 

Banksy solidaryzuje się z Ukrainą

Mural, o którym pisaliśmy wcześniej, jest jednym z kilku, jakie Banksy namalował w listopadzie 2022 roku na zniszczonych przez wojnę budynkach w okolicach Kijowa.

Inne przedstawiają m.in. wizerunek małego chłopca rzucającego dorosłego mężczyznę na ziemię podczas ataku, brodatego mężczyznę szorującego plecy w wannie i gimnastyczkę. Początkowo jednak wokół ich autorstwa krążyły liczne spekulacje.

Ostatecznie jednak głos w sprawie zabrał sam Banksy. Na jego Instagramie pojawił się post, w którym przyznał, że stworzenie murali na terenie Ukrainy ma być podziękowaniem za walkę jej obywateli z – jak sam stwierdził - „czystym złem”.