Ujawniono ostatni wiersz Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska zapisała się na kartach historii jako poetka wszech czasów. Jej dzieła literackie znają wszystkie pokolenia, od Gen X po Gen Z. Bogaty dorobek poetki to więcej niż popularne „Nic dwa razy”.
Wieść o śmierci autorki w 2012 roku położyła kres nadziei na nowe utwory noblistki. Życie jednak pisze różne scenariusze. Michał Rusinek, osobisty sekretarz Wisławy Szymborskiej właśnie udostępnił nieznany wcześniej wiersz polskiej noblistki. Odkryte dzieło jest bardzo aktualne, w szczególności w kontekście obrazu współczesnego świata.

Reklama

Czarny notes Wisławy Szymborskiej z ostatnim wierszem nobliski

Wisława Szymborska nie rozstawała się ze swoim czarnym notesem. To w nim zapisywała swoje myśli, wstępne projekty i notatki. Kiedy Michał Rusinek po raz kolejny sięgnął po osobisty przedmiot artystki, natknął się na interesujący zapisek.

– Pisałem referat o czarnym notesie, w którym Szymborska zapisywała pomysły na wiersze. Wielokrotnie miałem go w rękach, ale teraz przeglądałem go wyjątkowo dokładnie – wskazał "Gazecie Wyborczej" Michał Rusinek.

Do tej pory sądzono, że ostatnim tekstem, który autorka napisała przed śmiercią, była notatka na skrzydle książki „Osobliwy gość”, tomu makabresek Edwarda Goreya, który brzmiał „Bywają ludzie nałogowo ponurzy. Dzięki Goreyowi trafiają na odwyk”.

Jednak to sześciowersowa notatka bez skreśleń prawdopodobnie jest ostatnim wierszem noblistki. Utwór najprawdopodobniej powstał pod koniec życia Wisławy Szymborskiej.

– Nie ma tam żadnych skreśleń. Być może to notatka do wiersza, fragment czegoś większego, co miała w planach, ale już to, co odczytałem, jest zamkniętą całością – opowiadał wieloletni sekretarz poetki.

Dlaczego osobisty sekretarz noblistki podzielił się tekstem właśnie teraz?

- W kontekście tego, co dzieje się wokół nas od kilku lat i dziś znów powróciło ze zdwojoną siłą przy okazji premiery "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, wydaje mi się ważne, by słowa Szymborskiej wybrzmiały – komentuje prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

Choć oficjalną premierę filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" zaplanowano na 22 września 2023 roku wywołał on sporo emocji po emisji na festiwalu w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę specjalną jury. Fikcyjna opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, do których dochodziło i dochodzi na polsko-białoruskiej granicy została poddana krytyce przez określone ugrupowania polityczne. 

Ostatni wiersz Wisławy Szymborskiej jest wrażliwym komentarzem również w kontekście milionów Ukraińców mieszkających obecnie w naszym kraju. 

Ostatni wiersz Wisławy Szymborskiej zostanie ukazany w drugim tomie Wierszy Wszystkich / Instagram @wislawa_szymborska Ostatni wiersz Wisławy Szymborskiej zostanie ukazany w drugim tomie Wierszy Wszystkich / Instagram @wislawa_szymborska

Jak brzmi ostatni wiersz Wisławy Szymborskiej?

Ostatni wiersz Wisławy Szymborskiej jest typowy dla jej twórczości. Głęboki, refleksyjny, zmuszający do zadumy nad rzeczywistością. Wiersz nie został opatrzony żadnym tytułem.

Nie wiem, jak to jest
być wypędzonym, wypędzoną,
znaleźć się w kraju innego języka,
prędko nauczyć się słowa "dziękuję", jeśli ktoś pomoże,
słowa "przepraszam", jeśli ktoś spojrzy krzywo,
nie być nigdy zbyt głodnym, kiedy cię częstują.

2023 rok został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej. W tym roku artystka obchodziłaby swoje 100. urodziny. Z tej okazji ukazał się pierwszy tom „Wiersze wszystkie”, stanowiący ogólny zbiór prac polskiej poetki.

Odkryty niedawno wiersz prawdopodobnie znajdzie swoje wyjątkowe miejsce w drugim wydaniu zbioru „Wierszy wszystkich”, którego premiera zapowiedziana jest na początek 2024 roku.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: