TURCJA: Monumentalne odkrycie archeologów w Asssos

Położone w Turcji starożytne miasto Assos uważa się za największą skarbnicę wiedzy o przeszłości. Dzięki swojemu naziemnemu bogactwu i bardzo rozległym wykopaliskom naukowcy nazwali je domem rzymskich i bizantyjskich artefaktów, choć dopiero niedawno doszło tam do przełomowego odkrycia.

Reklama

Wykopaliska w starożytnym mieście Assos trwają nieprzerwanie od 42 lat. Jak podają tureckie media, jakiś czas temu archeolodzy dokopali się do niesamowitego artefaktu. Mowa o pozostałościach po fontannie sprzed dwóch tysięcy lat, którą odnaleziono pod gimnazjum z okresu hellenistycznego.

- Zgodnie z naszymi początkowymi ustaleniami dowiedzieliśmy się, że była to wspaniała konstrukcja fontanny. Wiemy o wielu cysternach w Assos, ale to jest po raz pierwszy natknęliśmy się na monumentalną konstrukcję – powiedział w oświadczeniu profesor Nurettin Arslan z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Çanakkale Onsekiz Mart.

Assos - rekonstrukcja starożytnego miasta Behramkale

Assos - znane niegdyś jako Behramkale - było jednym z najważniejszych miast portowych swojej epoki. Uważa się je za kultowe miejsce dziedzictwa kulturowego z czasów rzymskich rządów w regionie. Miasto zostało zbudowane na wygasłym wulkanicznym wzgórzu wśród skał andezytowych.

Znajduje się tam starożytny teatr, agora, nekropolia i mury obronne, a nowo odkryta fontanna pozwoli na znaczną rekonstrukcję regionu z czasów starożytnych.

- To bardzo ważna konstrukcja pod względem architektury miejskiej, która została poważnie uszkodzona w okresie bizantyjskim. Dzięki temu, po zakończeniu wstępnych wykopalisk, możemy ponownie wznieść istniejące elementy i pozwolić odwiedzającym nieco lepiej zrozumieć scenę lub wygląd przed fontanną – dodał profesor Nurettin Arslan.

Warto dodać, że już w 2017 roku Assos zostało wpisane na wstępną listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz do licznych zabytków dopisać można jeszcze jeden element!