TURCJA: Hagia Sophia niszczeje

Hagia Sophia to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego i kulturowego na świecie. Pierwotnie zbudowano go jako kościół, ale w 2020 roku turecki rząd przekształcił budowlę w meczet. Decyzja ta okazała się ogromnym błędem...

Reklama

Według Stowarzyszenia Archeologów Greckich (SEA) w ciągu ostatnich lat w świątyni odnotowano zwiększone zniszczenia i liczne akty wandalizmu.

Z tego powodu SEA zwróciło się w liście otwartym do UNESCO o „zdecydowaną interwencję” w sprawie ochrony Hagia Sophii. Zaniepokojenie organizacji wydaje się słuszne - niedawno doniesiono o tym, że podczas sprzątania pękła marmurowa posadzka zdobiąca wnętrze zabytku.

- Brak kontroli nad zwiedzającymi i brak strażników świadczą o zaniedbaniach w zakresie ochrony zabytku i pozostawiają jego ochronę na łasce woli każdego zwiedzającego lub pielgrzyma. (…) Dewaluacja Hagia Sophii ogranicza ogromny potencjał społeczny, jaki zapewnia kultura, stawia przeszkody w promowaniu edukacji historycznej i artystycznej, pozbawia Turcję zrozumienia jej historycznej tożsamości i ważnej pozycji, jaką kraj ten powinien mieć jako jeden z depozytariuszy kultury bizantyjskiej – czytamy w liście SEA.

Czy Hagia Sophia przestanie istnieć?

Jak podaje ARTnews, Hagia Sophia została po raz pierwszy wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku. Według archeologów natomiast zniszczenia zaczęły pojawiać się zaraz po tym, kiedy w 2020 roku wewnątrz świątyni wznowiono regularne nabożeństwa liturgiczne. To właśnie one miały postawić żywotność budynku pod znakiem zapytania.

- Słusznie w Turcji i na poziomie globalnym pojawiły się obawy o dalsze życie wyjątkowej Hagia Sophia –pisze SEA w liście otwartym do UNESCO.

W liście wyrażono także obawy wobec przekształcenia klasztoru Chora w Stambule w meczet.