Tamara Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie - trzy obrazy zostają na dłużej

Jakie obrazy Tamary Łempickiej będziemy mogli nadal oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym? To "Piękna Rafaela", "Bachantka" oraz abstrakcja z lat 50. Wszystkie dzieła z końcem marca zawisną w stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym muzeum. Przedstawiciele Muzeum Narodowego w Krakowie nie kryją zadowolenia z wyników negocjacji. Jak podkreślają, rozmowy były możliwe, ponieważ akurat te dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych. 

Reklama

- Przede wszystkim pokażemy abstrakcję z lat 50. z kolekcji rodziny Tamary Łempickiej – obraz, który właściwie miał debiut na dużą skalę na naszej wystawie. Akt z kolekcji prywatnej, "Piękna Rafaela", to jeden z tych najpiękniejszych aktów kobiecych, jakie znalazły się na wystawie w Krakowie. I trzeci obraz – obraz, który wszyscy widzieli na pewno, ponieważ znalazł się na plakacie wystawy, czyli "Bachantka", też pochodzi z prywatnej kolekcji ze Stanów Zjednoczonych – mówił w rozmowie z PAP Andrzej Szczerski.

Obrazy Tamary Łempickiej w Krakowie - Piękna Rafaela / PAP Obrazy Tamary Łempickiej w Krakowie - Piękna Rafaela / PAP

Trzy obrazy Łempickiej w Krakowie – od kiedy dostępne dla zwiedzających?

Najdłużej w Krakowie zostanie abstrakcjazostała wypożyczona bezterminowo. "Piekną Rafaelę" oglądać będzie można w Muzeum Narodowym do czerwca 2023 roku, a ‘’Bachantkę’’ do września 2023 roku. Obrazy zostaną udostępnione odwiedzającym Muzeum Narodowe w Krakowie po 28 marca 2023 roku.

Tłumy na wystawie Tamary Łempickiej w Krakowie / PAP Tłumy na wystawie Tamary Łempickiej w Krakowie / PAP

 

Wystawa "Łempicka" – wielki sukces krakowskiego muzeum

Wystawa "Łempicka" w MNK trwała od 9 września 2022 roku do 12 marca 2023 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Ekspozycja składała się z 35 obrazów malarki. Wśród nich znalazły się najbardziej znane portrety pochodzące z epoki art deco. To wyjątkowa wystawa, ze względu na to, że większość dzieł pochodziło ze zbiorów prywatnych i muzeum w Europie i USA.

Organizatorzy wystawy, choć wiedzieli, że Tamara Łempicka jest w Polsce bardzo popularną malarką, nie spodziewali się aż tak dużej frekwencji. Wystawa "Łempicka" bowiem przyciągnęła ponad 125 tys. gości! 

- To jedna z najgłośniejszych i najchętniej zwiedzanych wystaw  od słynnej ekspozycji z przełomu 1979 i 1980 roku "Polaków portret własny" – podsymowała Katarzyna Bik, rzeczniczka prasowa MNK.