TOSKANIA: Archeolodzy odkrywają posągi sprzed 2300 lat

Archeolodzy już od trzech lat pracują w łaźniach termalnych pod Sieną we Włoszech. Jednak dopiero w zeszłym miesiącu ich badania zaczęły przynosić upragnione efekty. Pewnego dnia z błota zaczęły wyłaniać się niezidentyfikowane fragmenty rąk, nóg i łokci, które były elementami archaicznych posągów z brązu!

Reklama

Odkrycia dokonano konkretnie w San Casciano dei Bagni, leżącym na terenie prowincji Siena. Co dokładnie odnaleziono? To 24 posągi z brązu, zbiór tysięcy monet i inne niezwykle cenne przedmioty z przeszłości, które zdaniem ekspertów są jednym z najciekawszych znalezisk na terenie Morza Śródziemnego i przełomowym z punktu widzenia historii sztuki. 

Grecko-rzymscy bogowie z czasów etruskich 

Wśród odnalezionych  przez archeologów posągów rozpoznano postaci Hygei, Apolla i innych grecko-rzymskich bogów. Na niektórych widniały także inskrypcje z nazwiskami wybitnych rodów etruskich.

- To właśnie w tym miejscu modlili się Etruskowie i Rzymianie. Myślę, że posągi zostały zanurzone w wodach w ramach rytuału. Społeczeństwo oddało je wodzie, mając nadzieję, że ta odda im coś w zamian – mówi archeolog Alvise Armellini w rozmowie z agencją Reuters.

Co ciekawe, to właśnie woda pomogła posągom przetrwać przez tysiące lat. Odkrycie jednak jest ważne również z innego powodu. 

- Błoto tworzy atmosferę bez tlenu, która pomaga chronić brąz przed bakteriami - komentowała odkrycie Helga Maiorano, archeolog z Uniwersytetu w Pizie na łamach "La Repubblica".

 

Odkrycie w toskańskim spa zmieni historię sztuki?

Według szacunków badaczy każdy z odnalezionych artefaktów pochodzi z okresu pomiędzy II w. p.n.e.,  a I w. n.e.

Były to czasy ogromnych wstrząsów politycznych w Toskanii, które spowodowały zaciekłe walki o miasta zakończone przejściem od rządów etruskich do rzymskich. Kiedy Rzymianie przejęli władze na tych terenach, przeprowadzili skoncentrowaną kampanię mającą na celu zminimalizowanie i przedefiniowanie kultury etruskiej. Dokładano wszelkich starań, aby ówczesne przedmioty historyczne już nigdy nie ujrzały światła dziennego, a poprzednia kultura zanikła. 

- To odkrycie przepisuje historię sztuki starożytnej - dodaje Alvise Armellin.

Aktualnie wszystkie odnalezione artefakty trafiły do laboratorium renowacyjnego w Grosseto. Docelowo trafią do nowo otwarego muzeum w San Casciano.