Toruń: Centrum Filmowe Camerimage - projekt

Temat budowy nowego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu ciągnie się już od kilku lat. W 2019 roku została podpisana pierwsza umowa związana z nową inwestycją.

Reklama

Projekt nowego budynku przygotowało austriackie biuro Baumschlager Eberle Lustenau, a właśnie poznaliśmy firmę, która zajmie się jego budową. 

ALSTAL Grupa Budowlana, Budimex S.A, ERBUD S.A., Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o., MIRBUD S.A., STRABAG Sp. z o.o., Warbud S.A  wraz z UNIBEP  S.A. jako konsorcjum zgłosiły się do realizacji projektu. Budowa ma się rozpocząć w drugiej połowie 2023 roku.

Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu / proj. Baumschlager Eberle Lustenau fot. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage /materiały prasowe Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu / proj. Baumschlager Eberle Lustenau fot. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage /materiały prasowe

Centrum Filmowe Camerimage - nowa wizytówka Torunia?

Biuro Baumschlager Eberle Lustenau, które zaprojektowało nowy krystaliczny budynek przyznaje, że dostało konkretne zlecenie.

- Wymowny projekt na imprezę na światowym poziomie. Dajcie nam "wyjątkowy, nowoczesny budynek" - takie było założenie nowego centrum filmowego w Toruniu, które ma zapewnić rozświetloną scenę corocznego festiwalu i tętniące życiem przez cały rok miejsce wymiany kulturalnej o światowym zasięgu - czytam na stronie architektów.

Sześć kryształów, których strzeże wielka złota żaba - tak w skrócie można opisać bryłę i koncept centrum filmowego. Wszystko jest spójne z przestrzenią festiwalową i parkiem.

Centrum Filmowe Camerimage - nowoczesny i wyróżniający się obiekt

Dzięki krystalicznej architekturze połączono dwa aspekty: otwartości, jak i intymności, oferując widok na Toruń i ciemną, ochronną przestrzeń jego kin.

Do głównego wejścia w głównej części prowadzić będą szerokie schody. Na szczycie budynku znajdować się będzie taras, z którego rozpościera się widok na starówkę i Wisłę. Ma być on kluczowym miejscem do przyjmowania gości.

Złota żaba jest najwyższą nagrodą filmową przyznawaną na Camerimage, więc to właśnie ona będzie strzegła placu i wejścia do centrum filmowego.

Toruń. Hala nagraniowa na światowym poziomie

W sercu kompleksu została umieszczona nowoczesna hala nagraniowa. To przestrzeń, która zachwyca nie tylko swoją powierzchnią 500 m2 i wysokością 15m, lecz także, a może przede wszystkim technologią, która będzie tu zainstalowana.

- W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię i ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny - podaje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage.

Sam budynek studia filmowego to ogromny kryształ, który w najwyższym punkcie będzie miał 25 m wysokości, a w najniższym - 16. Łączna powierzchnia to 5 tys. m2, z czego sama powierzchnia użytkowa to 2,5 tys. m2.

Studio nagraniowe oferuje kompleksową obsługę. W projekcie uwzględniono nie tylko pomieszczenia reżyserskie czy garderoby, lecz także przestrzeń postprodukcji filmowej. Znajdować tu się będą miejsca do montażu filmowego, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej.

Nie zapomniano także o udogodnieniach jak restauracja czy apartamenty dla członków ekip filmowych.

Inwestycja ma być oddana do użytku do końca 2025 roku, a jej orientacyjna wartość netto to 85 milionów złotych.