10 najbardziej dochodowych filmów 2022 roku

Jesteśmy świadkami zmierzchu kin? Trudno byłoby obronić tę tezę, patrząc na światowe wyniki finansowe tegorocznych najpopularniejszych produkcji. Aż dwa filmy z czołowej dziesiątki przebiły bowiem magiczną barierę miliarda dolarów, dwóm do tej granicy zabrakło zaledwie kilkudziesięciu milionów, reszta z kolei nie zeszła poniżej poziomu 400 mln.

Reklama

Poniżej prezentujemy dziesięć najbardziej dochodowych filmów na świecie w 2022 r. Stan na 28 listopada.

Top Gun: Maverick

Box Office: 1,486 mld dolarów

 Wielki powrót Toma Cruise'a do kultowej roli Pete'a "Mavericka Mitchella okazał się strzałem w dziesiątkę, a "Top Gun: Maverick" - kasowym hitem w USA i na całym świecie. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że produkcja Paramount Pictures utrzyma tytuł najbardziej dochodowego filmu 2022 r. Warto było czekać.

Jurassic World Dominion

Box Office: 1,001 mld dolarów

Choć kolejną odsłonę "Jurrasic World" trudno zaliczyć do udanych, to jednak na fali popularności całej serii - i to głównie poza USA - film uplasował się na drugim miejscu zestawienia.

Doktor Strange: w multiwersum obłędu

Box Office: 955 mln

To już tradycja, że produkcje Marvela okupują najwyższe miejsca najbardziej dochodowych filmów roku i rok 2022 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Studio może jednak mówić o pewnym rozczarowaniu.

Żadna z tegorocznych produkcji jak na razie nie przebiła bowiem granicy miliarda dolarów i niemal na pewno nie powtórzy ubiegłorocznego sukcesu "Spider-Mana: Bez drogi do domu", który zarobił 1,9 mld dolarów.

Szansę na oba osiągnięcia ma obecnie jedynie "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu", która mimo tego, że do kin trafiła 9 listopada, już teraz znajduje się na 12 miejscu najbardziej dochodowych filmów na świecie.

Minionki 2: Wejście Gru    

     

Box Office: 937 mln dolarów

Pierwszy film z tej serii zarobił ponad miliard dolarów, dlatego trudno się dziwić, że jego kontynuacja okazała się podobnym hitem. Sukces - choć mniejszy - jest na tyle satysfakcjonujący, że twórcy rozpoczęli już pracę nad trzecią częścią.

Batman

Box Office: 770 mln dolarów

Reaktywacja przygód Batmana, tym razem z Robertem Pattinsonem w roli głównej, zdobyła uznanie nie tylko publiki, ale też krytyków. I nic dziwnego, ponieważ tegoroczny "Batman" może być jednym z najlepszych filmów superbohaterskich wszech czasów.

Thor: Miłość i grom

Box Office: 760 mln dolarów

Tego samego nie można niestety powiedzieć o kolejnej części przygód Thora, która okazała się ogromnym rozczarowaniem. Dlatego szóste miejsce wśród najbardziej dochodowych produkcji 2022 r. to tym większy sukces.

Zhang Jin Hu Zhi Shui Men Qiao

Box Office: 626 mln dolarów

Chińska superprodukcja wojenna to jedno z największych zaskoczeń na tej liście. Na pierwszy rzut oka trudno byłoby ją jednak odróżnić od amerykańskich blockbusterów, jako że "Zhang Jin Hu Zhi Shui Men Qiao" charakteryzuje się iście epickim rozmachem. Szkoda tylko, że nie poszła za tym jakość samej fabuły.

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a

Box Office: 405 mln dolarów

Kolejna na liście produkcja, która mimo znakomitych wyników finansowych, okazała się sporym rozczarowaniem dla widzów. W końcu nikt nie mówił, że za popularnością idzie też jakość.

Sonic 2. Szybki jak błyskawica

Box Office: 401,8 mln dolarów

Mnóstwo CGI, wybuchów i nieco suchych żartów złożyło się na kolejny niezbyt udany film na tej liście. Pordukcję ratuje z pewnością diaboliczny Jim Carrey w roli głównego antagonisty oraz Idris Elba jako Knuckles.

Uncharted

Box Office: 401,7 mln dolarów

Filmowa adaptacja jednej z najbpopularniejszych gier komputerowych wszech czasów niestety swoją jakością znacząco odstawała od oryginału. A szkoda, bo materiał źródłowy był prawdziwie wybitny. Na dziesiąte miejsce to jednak wystarczyło.