„Akademia Pana Kleksa” powraca!

W 1983 roku dzieci z całej Polski zaczęły ozdabiać nosy kolorowymi piegami. Nie była to jednak wyłącznie kwestia mody. Nazwalibyśmy to raczej „efektem Pana Kleksa”, który opanował cały kraj zaraz po tym, gdy w kinach pojawiła się pierwsza ekranizacja kultowej powieści Jana Brzechwy - „Akademia Pana Kleksa” – stworzona przez reżysera Krzysztofa Gradowskiego.

Reklama

Od tej pory Pan Kleks, w którego wcielił się niezastąpiony Piotr Fronczewski, stał się kimś w rodzaju patrona wszystkich dzieci zafascynowanych jego kolorowym wizerunkiem, bajkowymi przygodami i umiejętnością zamieniania słowa „niemożliwe” na „jak najbardziej możliwe”.

Tym milej nam powiedzieć więc, że Maciej Kawulski postanowił przenieść wszystkich dorosłych Polaków ponownie do czasów ich beztroskiego dzieciństwa!

Reżyser podjął się stworzenia ekranizacji „Akademii Pana Kleksa” na nowo i wszystko wskazuje na to, że sprostał temu wyzwaniu lepiej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

 

"Kleks" - co wiemy o nowym filmie? 

Nowy film „Kleks” zostanie przystosowany do realiów dzisiejszych czasów. Film powstaje pod skrzydłami Open Mind Production, a jego koproducentem jest Bajka Pana Kleksa.

- "Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. - głosi komunikat prasowy przesłany przez Next film.

Po tej zapowiedzi możemy spodziewać się kilku modyfikacji w fabule. Jedną z nich z pewnością będzie to, że w na ekranie zabraknie Adasia Niezgódki.

Adaś Niezgódka będzie dziewczynką?

Zamiast Adasia Niezgódki głównym bohaterem – a raczej główną bohaterką – będzie dziewczynka, Ada Niezgódka, która trafia do akademii nieco dziwnego profesora Ambrożego Kleksa, aby odkryć swoją wyobraźnię i kreatywność. Podobno w tle pojawi się także pewna tajemnica rodzinna… Za scenariusz produkcji odpowiada Krzysztof Gureczny. 

 

Tomasz Kot - nowy Pan Kleks

Początkowo jednak największe emocje wzbudzała odpowiedź na pytanie, kto zagra Pana Kleksa?  Wiele osób nie potrafiło sobie wyobrazić, że tytułowego bohatera książki Jana Brzechwy mógłby zagrać ktoś inny niż Piotr Fronczewski.

Ostatecznie jednak rola Pana Kleksa trafiła Tomasza Kota, który w ostatnich latach już nie raz udowodnił, że potrafi być jak kameleon – w każdej roli inny, a jednak zawsze tak samo świetny!

Co więcej, aktor spotkał się z Piotrem Fronczewskim podczas specjalnej konferencji prasowej dotyczącej realizacji nowej wersji filmu. Super widok!

Kto jeszcze pojawi się w obsadzie nowej „Akademii Pana Kleksa”?

 

„Akademia Pana Kleksa” - obsada

Oprócz Tomasza Kota na ekranie pojawi się także 13-letnia Antonina Litwiniak w roli Ady Niezgódki oraz Adrian Kłos. Co ciekawe, angaż w filmie dostał także Piotr Fronczewski. Tym razem jednak najprawdopodobniej zobaczymy go w roli Doktora.

 

„Akademia Pana Kleksa” – kiedy premiera?

Premiera „Akademii Pana Kleksa” została zapowiedziana na 2023 rok. Póki co nie wiemy, kiedy dokładnie pojawi się w kinach, choć z pewnością już wkrótce informacja ta zostanie ujawniona.

Tymczasem kilka dni temu w sieci pojawił się pierwszy zwiastun ekranizacji i powiemy wam jedno: jest na co czekać!

Przewijające się w nim kadry wyglądają równie magicznie, jak te z „Alicji w Krainie Czarów” Tima Burtona, a głos Piotra Fronczewskiego w tle jedynie podsyca niesamowity klimat tego, co już wkrótce będzie nam dane oglądać na wielkim ekranie. Zresztą, co tu wiele mówić? Zobaczcie sami!