Serial o Spotify na Netflix 

Już w 2019 roku słyszeliśmy o tym, że Netflix zastanawia się nad stworzeniem serialu o Spotify. Dziś już oficjalnie możemy powiedzieć, że plany doszły do skutku i wszystko wskazuje na to, że ten serial może nieźle namieszać... 

Reklama

Serial o Spotify - The Playlist”  - obejmie sześć godzinnych odcinków obracających się wokół historii przedsiębiorcy technologicznego Daniela Eka i jego kluczowych partnerów, którzy wspólnie wstrząsnęli globalnym przemysłem muzycznym.

- Opowieść założycielska Spotify jest doskonałym przykładem tego, jak lokalna historia może mieć globalny wpływ. To nie tylko opowieść o tym, jak zmieniło się całe nasze życie w ciągu ostatniej dekady, ale także o walce o wpływy kulturowe i finansowe w zglobalizowanym, zdigitalizowanym świecie – czytaliśmy w komunikacie prasowym Netflixa w 2019 roku.

Reżyserem „The Playlist” jest Per-Olav Sørensen, a producentami wykonawczymi Berna Levin z Yellow Bird, Eiffel Mattsson oraz Luke Franklin. Scenariusz do serialu stworzył natomiast Christian Spurrier.

„The Playlist” – o czym jest nowy serial Netflixa?

„The Playlist” jest serialową adaptacją „Spotify Untold”, książki non-fiction szwedzkich dziennikarzy śledczych - Svena Carlssona i Jonasa Leijonhufvuda - która skupia się na zrozumieniu fenomenu Spotify, bazując przede wszystkim na samej historii jego powstania.

Głównym bohaterem serialu jest Daniel Ek - geniusz i CEO Spotify. Poznajemy go w momencie, w którym założyciel świętuje sukces po rozpoczęciu działalności swojej firmy w USA. Tymczasem mieszkający nieopodal niego Steve Jobs, ciężko pracuje nad tym, aby ten moment nigdy się nie wydarzył.

Jak możemy się domyślać, tłem narracji będzie wojna technologiczna między Apple iPhone i Androidem. Steve Jobs podobno postrzegał streamingową muzykę przechowywaną w JEGO  oprogramowaniu jako kluczową broń w jego świętej wojnie przeciwko Google. Spotify jednak miał przerysować linię frontu.

- Platforma Eka, mająca skromne pochodzenie jako szwedzki start-up, katapultowała się na szczyt świata streamingu muzycznego, wykorzystując groźbę piractwa i nielegalnego pobierania, by skłonić notorycznie twarde wytwórnie muzyczne do podpisania kontraktu. Ale gdyby Daniel Ek myślał, że walka została wygrana, wiedziałby, że to dopiero początek – czytamy w opisie „The Playlist”.

Wszystko wskazuje więc na to, że emocji podczas oglądania serialu nie zabraknie. Tym bardziej że sama historia zostanie opowiedziana poprzez iście dramatyczną narrację, a nie – jak moglibyśmy przypuszczać - w formie typowej produkcji dokumentalnej. I widać to już po samym zwiastunie.

 „The Playlist” - obsada

W „The Playlist” wystąpią m.in. Edvin Endre jako Daniel Ek, Ulf Stenberg jako Per Sundin, Gizem Erdogan jako Petra Hansson, Joel Lützow jako Andreas Ehn i Christian Hillborg jako Martin Lorentzon.

 

„The Playlist” – kiedy premiera na Netflixie?

Jak zapowiada zwiastun, premiera „The Playlist” została zaplanowana już na 13 października 2022 roku.

Co więcej, w przeciwieństwie do innych projektów, serial ten będzie oznaczony na platformie jako tytuł zagraniczny, składający się głównie ze szwedzkich dialogów, którym towarzyszą angielskie napisy, a nie odwrotnie.