Najstarsze instrumenty na świecie

W 1999 roku na terenie Chin doszło do niezwykłego odkrycia. Tamtejsi archeolodzy na stanowisku Jiahu odnaleźli ceramikę, broń i instrumenty muzyczne, które według szacunków mają nawet 9 tys. lat. Na miejscu znajdowało się aż 30 egzemplarzy fletów, ale tylko jeden z nich zachował się w tak dobrym stanie, że wciąż działa

Reklama

W tym miejscu warto zaznaczyć, że 9000-letnie flety nie są najstarszymi znalezionymi instrumentami. W 2012 roku naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli w południowych Niemczech wykonane z kości słoniowej i kości ptaków flety, których wiek szacuje się na 42-43 tysiące lat. Te jednak nie wydają już dźwięków.

 

Flet, który ma 9000 lat wciąż działa

Wśród wspomnianych 30 egzemplarzy znalezionych w Chinach fletów pięć z nich było częściowo uszkodzonych, reszta zachowała się tylko w kawałkach, a jeden jest praktycznie kompletny i nadal wydaje dźwięki.

Studenci z China Academy of Art mieli okazję przetestować ten prehistoryczny instrument. Efekty swoich prób nagrali i zamieścili w internecie, dzięki czemu możemy posłuchać dźwięków, których słuchali ludzie 9000 lat temu! Trzeba przyznać, że ta świadomość może przyprawiać o gęsią skórkę.

Historia muzyki - język matki i niemowlęcia

Tego typu znaleziska są dowodem na to, że ludzi pociągała różnego rodzaju sztuka dosłownie od zarania dziejów. Początki muzyki nie są jednak tak oczywiste dla naukowców, którzy prześcigają się w hipotezach na ten temat.

Niektóre z teorii mówią że muzyka wywodzi się z naturalnie występujących dźwięków i rytmów. Ludzie obserwowali śpiewające ptaki czy małpy bębniące w puste pnie i naśladowali zasłyszane melodie.

Inna hipoteza zakłada, że muzyka pochodzi z tzw. języka matczynego, czyli z komunikacji słowno-gestykularnej między dorosłym (zwykle matką) a niemowlęciem.