W 1937 r. Pablo Picasso namalował na zlecenie hiszpańskiego rządu swoje legendarne antywojenne arcydzieło zatytułowane „Guernica”. Surrealistyczny obraz utrzymany w palecie bieli, szarości i czerni przedstawiał chaos i horror wojny domowej w Hiszpanii oraz wynikające z tego cierpienia ludzi i zwierząt.

Reklama

W 2022 r. wojna w Ukrainie również doczekała się swojej „Guerniki” – i to dosłownie. Mowa o pracy „Inwazja na Ukrainę” autorstwa 10-letniego (sic!) malarza Andresa Valencii, którego twórczość przesiąknięta jest odniesieniami do prac Picassa i wpływami hiszpańskiego mistrza.

"Inwazja na Ukrainę" - współczesna "Guernica"

"Inwazja na Ukrainię", Andres Valencia, 2022 "Inwazja na Ukrainię", Andres Valencia, 2022

Obraz Valencii – podobnie jak w przypadku oryginału – łączy w sobie trzy popularne style malarskie: symbolizm, surrealizm oraz kubizm, i również jest artystyczną wizją chaosu i horroru wojny.

Uwagę przykuwa przede wszystkim ukraińska flaga ze złamanym sercem, roniącym nad nią łzy okiem oraz wbitymi w nią łuskami pocisków. Wstrząsający jest również widok zniekształconego żołnierza w mundurze rosyjskim i trzymanego przez niego nienaturalnie dużego karabinu oraz zdekonstruowane twarze ofiar.

– Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że Ukraina się nie podda i będzie walczyć. Chcę, aby mój obraz był znany jako dzisiejsza Guernica. Picasso namalował dzieło dla Guerniki i nie chciał, aby tamtejsi ludzie zostali zapomniani – mówił Andreas.

Dodatkowo kopie obrazu pojawią się 9 września na aukcji organizowanej we współpracy z fundacją braci Władimira i Witalija Kliczków, która zapewnia pomoc humanitarną ofiarom wojny w Ukrainie. Na licytacji wystawionych zostanie 550 odbitek pracy Valencii wycenianych na 950 dolarów za sztukę.

100 proc. zysków ze sprzedaży trafi na konto wspomnianej organizacji.

Sam Andres w przeszłości wielokrotnie wspierał poprzez swoją sztukę różne organizacje charytatywne z całego świata. Dotychczas zebrał ponad 300 tys. dolarów na różne cele społeczne i w przyszłości wciąż zamierza kontynuować swoją działalność.

– Cała nasza rodzina jest zainspirowana działaniami Andresa i mamy nadzieję, że nadal będziemy zbierać pieniądze dla różnych organizacji charytatywnych, którymi Andres jest zainteresowany – powiedział ojciec młodego malarza Lupe Valencia.

Kim jest Anders Valencia – wschodząca gwiazda sztuki współczesnej

Rodzice Andresa Valencii odkryli talent chłopca, gdy ten miał zaledwie 5 lat. Obecnie, w wieku 10 lat, młody malarz ma na swoim koncie więcej sukcesów, niż wielu artystów przez całą karierę. Jego debiutancka wystawa została zorganizowana w nowojorskim Chase Contemporary, jednej z najsłynniejszych galerii w dystrykcie SoHo.

Andres wystawiał swoje dzieła także w galerii Art Miami, a niektóre jego prace zostały sprzedane za kwoty powyżej 125 tys. dolarów. Wśród najpopularniejszych kolekcjonerów posiadających jego prace można natomiast wymienić m.in. aktorki Diane Keaton i Sofię Vergarę, aktora Channinga Tatuma oraz Jona Bon Joviego.

W swojej twórczości Andres Valencia inspiruje się Pablem Picassem, Amadeo Modiglianim, Diego Riverą oraz George’em Brockiem.