Obraz Edwarda Muncha sprzedany na aukcji

Dnia 1 marca  2023 r. w Sotheby’s w Londynie odbyła się licytacja 13-metrowego obrazu „Taniec na plaży” Edwarda Muncha, który wraz z legendarnym „Krzykiem” został ukryty w stodole przed nazistami w czasach II wojny światowej. Ostatni raz na rynku dzieło pojawiło się 89 lat temu, a publicznie wystawiane było zaledwie dwukrotnie.

Reklama

Zgodnie z przewidywaniami arcydzieło norweskiego malarza okazało się teraz niezwykłym wydarzeniem wśród kolekcjonerów. Ostatecznie sprzedano je za 20 mln dolarów! Dochód ze sprzedaży zostanie podzielony między Sotheby's a rodzinę niemiecko-żydowskiego historyka sztuki Curta Glasera, przyjaciela i biografa Muncha, który został zmuszony przez nazistów do pozbycia się dzieła.

Dance on the Beach Edvard Munch / Sotheby's Dance on the Beach Edvard Munch / Sotheby's

- Ten wyjątkowy obraz wydaje się jeszcze cenniejszy ze względu na swoje niezwykłe pochodzenie, niezwykłą historię, która rozwinęła się od czasu jego namalowania 115 lat temu – mówił w oświadczeniu prasowym przed aukcją Lucian Simmons, wiceprezes Sotheby's i światowy szef ds. restytucji.

"Taniec na plaży" Edwarda Muncha w czasie II wojny światowej

Obraz "Taniec na plaży" powstał w 1906 roku na zlecenie Maxa Reinhardta – znanego reżysera filmowego i teatralnego. Przez kilka lat był częścią kolekcji „The Reinhardt Freize”, która zajmowała górny poziom teatru w Berlinie, ale w czasie remontu budynku w 1912 roku, dzieło nabył Curt Glaser – niegdyś żydowski dyrektor Państwowej Biblioteki Sztuki w Berlinie.

"Taniec na plaży" znajdował się w rękach Glasera przez kolejne jedenaście lat, aż do początków 1933 roku. Widząc, jakim zagrożeniem naziści mogą być dla niego i jego rodziny, kurator postanowił uciec. Zanim to jednak zrobił, oddał obraz Thomasowi Olsenowi, przyjacielowi Edwarda Muncha.

W ten sposób obraz norweskiego artysty trafił na statek wycieczkowy Olsena, który kursował pomiędzy Oslo a Newcastle. Wybuch II wojny światowej był jednak w całej tej historii decydujący. Nowy właściciel "Tańca..." wiedział, że obraz nie będzie bezpieczny ani na jego statku, ani w jego domu. Postanowił więc ukryć go razem z wszystkimi innymi dziełami w stodole w głębi lasu w Norwegii. Od tej pory uważa się, że jest oficjalną własnością rodziny Olsenów.

Jak informowało Sotheby's, sprzedaż "Tańca na plaży" była możliwa dzięki ugodzie reprywatyzacyjnej zawartej pomiędzy spadkobiercami Thomasa Olsena a Curtem Glaserem.