Data premiery projektu nie jest przypadkowa. To właśnie 7 lutego upływa termin, do którego prawnicy Assange’a mogą wnieść w brytyjskim Sądzie Najwyższym wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy o ekstradycję autora WikiLeaks założonej przeciwko niemu przez rząd amerykański. Tajny projekt NFT, nad którym pracuje Assange, ma z kolei pomóc mu sfinansować jego kolejne batalie prawne.

Reklama

Projekt powstaje we współpracy z jednym z najsłynniejszych współczesnych kryptoartystów o pseudonimie Pak. To on odpowiada m.in. za dzieło o nazwie „Merge”, które w ubiegłym roku stało się najdrożej sprzedaną pracą artystyczną stworzoną w NFT.

Projekt „Censored”

Jego współpraca z Assange’em nosi z kolei nazwę „Censored” i wedle zapowiedzi ma być dwuczęściowym dziełem cyfrowym. Pierwsza z nich będzie się składać z pojedynczej pracy, tzw. dynamicznego NFT, którego dane mogą być aktualizowane i zmieniane w czasie rzeczywistym. Druga część to również dynamiczne NFT z tą jednak różnicą, że będzie to projekt otwarty publicznie, w którym udział będzie mógł wziąć każdy.

WikiLeaks ogłosiło tę współpracę za pośrednictwem tweeta, udostępniając grafikę z napisem „tysiąc” i enigmatycznym wpisem samego Paka. Dalsze szczegóły nie zostały jednak jeszcze ujawnione, sam artysta również odmówił komentarza, ale z pewnością kolejne informacje będą pojawiać się w mediach społecznościowych wraz ze zbliżającą się datą premiery projektu.

Julian Assange i WikiLeaks

O Julianie Assange’u zrobiło się głośno w 2010 r., gdy na założonym przez siebie portalu WikiLeaks opublikował serię ściśle tajnych dokumentów dostarczonych mu przez analityczkę amerykańskiej armii Chelsea Manning. Dokumenty dotyczyły przede wszystkim szpiegostwa, korupcji i działań wojennych.

Assange od 2019 r. przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Londynie, gdzie trafił tuż po tym, jak rząd Ekwadoru uchylił azyl polityczny udzielony mu jeszcze w 2012 r. W grudniu 2021 r. brytyjski sąd zadecydował, że Assange może zostać ekstradowany do USA i sądzony za szpiegostwo.