USA: Kupiła obraz za 4 dolary. Może być wart ćwierć miliona!

Czemu warto kupować w sklepach z używanymi produktami? Pomijam dobre ceny i dawanie drugiego życia niechcianym przedmiotom. Zwyczajnie nigdy nie wiecie, na co traficie, a okazuje się, że takie zakupy potrafią także zmieniać życia.

Reklama

Przeglądając w 2017 roku półki sklepu vintage w New Hampshire w Stanach Zjednoczonych, pewna kobieta, która postanowiła nie ujawniać mediom swoich danych, poszukiwała nowej ramy do swojego domu. Co tu dużo mówić, zależało jej przede wszystkim na dobrej cenie. Ostatecznie wydała cztery dolary, a w jej ramie znajdował się jeszcze jakiś obraz.

N.C. Wyeth N.C. Wyeth

Przeleżał on do maja tego roku w szafie, a jego nabywczyni natknęła się na niego przypadkiem podczas sprzątania i… coś ją tknęło. Postanowiła sprawdzić, czy malowidło nie jest przypadkiem coś warte.

Właścicielka opublikowała zdjęcia obrazu na jednej z poświęconych sztuce grup na Facebooku. Tam nawiązała kontakt z konserwatorką sztuki Lauren Lewis.

Tajemniczy obraz znaleziony w second handzie warty majątek

Okazało się, że obraz jest najprawdopodobniej rzadkim dziełem znanego amerykańskiego artysty N.C. Wyetha, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych ilustratorów na początku XX wieku. Do jego najbardziej znanych ilustracji książkowych należą obrazy, które stworzył do powieści Roberta Louisa Stevensona "Wyspa skarbów" z 1911 roku.

- Zaczęło się od: "Czy to może być prawdziwe?" - śmieje się Lauren Lewis, która przejechała trzy godziny samochodem, aby obraz zobaczyć na własne oczy.

- Jestem przyzwyczajona do oglądania kopii obrazów Wyetha lub obrazów innych artystów, którzy mogli być pod jego wpływem, ale były na tych zdjęciach rzeczy, które przykuły moją uwagę – dodała.

Po konsultacji z Christine Podmaniczky, emerytowaną kuratorką Brandywine Museum of Art, kobieta ustaliła, że praca jest jedną z czterech ilustracji, które Wyeth wykonał do powieści "Ramona" autorstwa Helen Hunt Jackson z 1939 roku.

19 września obraz trafi pod młotek w domu aukcyjnym Bonhams Skinner. Jego właściciele szacują, że może on zostać sprzedany... za kwotę między 150 000 a 250 000 dolarów.

Lauren Lewis twierdzi, że właścicielka obrazu i jej mąż nie są zamożni, a sprzedaż obrazu może zmienić ich życie. Cóż, ja w moim second handzie znalazłem co najwyżej fajną dżinsową kurtkę. Ale będę próbować dalej!