Szwajcaria: W muzeum w Zurychu zaginęły dwa cenne obrazy 

Muzeum Kunsthaus w Zurychu wydało oświadczenie informujące o zaginięciu dwóch XVII-wiecznych prac. Jedna z nich wyszła spod ręki Roberta van den Hoeck’a , a druga była autorstwa Dircka de Braya. Obrazy znalazły się wśród 700 dzieł, które były restaurowane w związku z pożarem, do którego doszło w muzeum w sierpniu 2022 roku.

Reklama

Obraz Roberta van den Hoeck’a ,,Żołnieże w obozie’’ został wyceniony na ‘’pięciocyfrową’’ kwotę, a praca Dircka de Braya ,,Narcyz i inne kwiaty’’ na ‘’sześciocyfrową’’ – poinformował rzecznik prasowy Kunsthaus.

Robert van den Hoecke - Żołnierze w obozie/ Muzeum Kunsthaus w Zurychu Robert van den Hoecke - Żołnierze w obozie/ Muzeum Kunsthaus w Zurychu

- Ponieważ nie można już wykluczyć kradzieży - jak czytamy w oświadczeniu. - Kunsthaus złożył skargę na nieznane osoby.

Policja rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie 13 stycznia. Tymczasem przedstawiciele Kunsthaus zapewnia, że jest w bliskim kontakcie ze wszystkimi poszkodowanymi i dodaje, że będzie wspierać działania służb w odnalezieniu dzieł. 

- Świadomość, że tak wspaniałe dzieła sztuki mogły zaginąć, przeraża nas - wyznała Ann Demeester - dyrektorka muzeum. - Chcemy nie tylko odnaleźć dzieła, ale też wyciągnąć wnioski na przyszłość z tej sytuacji - dodała. 

Zaginione obrazy zostały przesłane do Rejestru Utraconych Dóbr Kultury – międzynarodowej bazy danych zagubionych i skradzionych dzieł sztuki.

Dirck de Bray - Narcyz i inne kwiaty / Muzeum Kunsthaus w Zurychu Dirck de Bray - Narcyz i inne kwiaty / Muzeum Kunsthaus w Zurychu

 

Muzeum Kunsthaus Zurich – zbiory kolekcjonerskie

Oba zaginione dzieła pochodziły z prywatnych kolekcji i zostały wypożyczone do muzeum.

- Od pokoleń kolekcjonerzy powierzali Kunsthaus swoje skarby – powiedziała dyrektorka instytucji, Ann Demeester, zauważając, że „prawie trzy czwarte” zbiorów muzeum pochodziło z długoterminowych pożyczek lub prywatnych darów.

Kunsthaus w Zurychu to instytucja znana w całej Europie. W zasobach muzeum znajduje się blisko cztery tysiące obrazów i 95 tysięcy grafik. Jest to miejsce, w którym zobaczymy prace takich twórców jak Pablo Picasso czy Salvador Dali.