#SztukaWspierania - aukcja charytatywna na rzecz uchodźców z Ukrainy i Białorusi
Już w lutym 2023 r. odbędzie się trzecia edycja Charytatywnej Aukcji sztuki na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy #SztukaWspierania. Organizatorami inicjatywy są Fundacja Humanosh przy wsparciu Piękna Gallery oraz agencji Communiction Unlimited.
8 lutego 2023 r. o godz. 19.00 w siedzibie Piękna Gallery przy ul. Emilii Plater 10 w Warszawie pod młotek trafią prace młodych, ale już szeroko rozpoznawanych artystów z Białorusi, Ukrainy i Polski.

Wśród najważniejszych nazwisk wymienia się Alexandra Adamowa, Igora Tiszina, Siergieja Szabohina, Tatianę Radziwiłko, a także Alinę Sokołową, Daniiła Gałkina czy Pavlo Makowa. Swoją pracę, na rzecz wspierania wolności przekazała również Jana Szostak. Polskich twórców reprezentować będą z kolei Katarzyna Kozyra, Paweł Kowalewski i Rafał Olbiński.
I choć prace, które pojawią się na tegorocznej aukcji, wykorzystują różne style, techniki i dyscypliny sztuki, to łączy je jedno: bezpośrednie lub pośrednie odwołanie do pojęcia wolności, niezależności, bezpieczeństwa lub jego braku.

Ciekawostką tegorocznej aukcji będzie także jeden nietypowy obiekt: okładka magazynu Time z podpisem generała Walerija Załużnego naczelnego dowódcy ukraińskiej armii.
Zyski ze sprzedaży dzieł sztuki wesprą natomiast działalność i budżety tzw. Mirnych Domów, schronień dla uchodźców z Ukrainy i Białorusi.
Polecamy
Polecamy
Mirne Domy – wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i Białorusi

– Ideą Mirnych Domów jest wspólnota, zaoferowanie mieszkańcom namiastki domowego, rodzinnego życia – tłumaczy Katarzyna Skopiec, prezeska Fundacji Humanosh.
Organizacja opiekuje się uchodźcami politycznymi od wielu lat, a w 2021 r. wyremontowała i otworzyła w Warszawie pierwszy Mirnyj Dom. Obecnie istnieją cztery takie placówki – trzy w Warszawie i jedna w podwarszawskim Nadarzynie.
– W każdym domu jest wspólna przestrzeń, gdzie ludzie zbierają się wieczorami, oglądają telewizję, rozmawiają, wspólnie gotują. Przymusowa emigracja jest potężną traumą, dlatego nikt w niej nie powinien być skazany na samotność.
W Mirnych Domach uchodźcy mogą przebywać przez 3 miesiące. Oczywiście są osoby, które szybko znajdują pracę i wyprowadzają się wcześniej. Mamy jednak również mieszkańców w podeszłym wieku lub chorych, którzy nie mają szans na samodzielne życie – dodaje Katarzyna Skopiec.

Uruchomienie, wyposażenie i utrzymanie Mirnego Domu było w dużej mierze możliwe dzięki środkom uzyskanym z pierwszej aukcji charytatywnej, która odbyła się 17 lutego 2021 r. Zebrano wtedy kwotę ponad 100 tys. złotych.
Aukcja z 2022 r. przyniosła podobną sumę, która kolejny raz w znacznym stopniu zasiliła budżety Mirnych Domów. Organizatorzy liczą więc na podobną hojność tegorocznych darczyńców. Miesięczne koszty utrzymania jednej placówki to bowiem suma często przekraczająca 30 tys. złotych.
Aukcja #SztukaWspierania odbędzie się 8. lutego 2023 r. o godz. 19.00. Dzieła licytować można za pośrednictwem portali Artinfo.pl oraz Onebid.pl., w siedzibie Piękna Gallery oraz za pomocą zleceń telefonicznych. Przed aukcją prace pojawią się na wystawie dostępnej dla publiczności w siedzibie Piękna Gallery.