Fedha - pierwsza prezenterka telewizyjna stworzona przez AI

Na początku kwietnia widzowie telewizji Kuwait News przeżyli niemałe zaskoczenie. Na Twitterze stacji powitała ich elegancka blondynka o hipnotyzującym spojrzeniu i promiennej twarzy ubrana w czarną marynarkę i białą bluzkę. Kobieta zachowywała się jak żywa, wyglądała jak żywa, ale żywa nie była. Przynajmniej nie w klasycznym rozumieniu tego pojęcia.

Reklama

– Jestem Fedha, pierwsza prezenterka w Kuwejcie, która pracuje z sztuczną inteligencją w stacji Kuwait News. Jaki rodzaj informacji preferujecie? Zapraszam do dyskusji – powiedziała do widzów po arabsku w 13-sekundowym filmie.

Według Abdullaha Bofty, zastępcy redaktora naczelnego stacji, był to test pierwszej prezenterki telewizyjnej wygenerowanej przez sztuczną inteligencję oraz „nowej, innowacyjnej oferty programowej”, którą Kuwait News ma dla swoich widzów. W niedalekiej przyszłości Fedha najprawdopodobniej będzie pojawiać się na antenie stacji częściej, by odczytywać wiadomości. Kanał nadawcy na Twitterze ma ponad 1,2 mln obserwujących.

– Fedha to stare, popularne w Kuwejcie imię, które odnosi się do srebra. Zawsze wyobrażamy sobie roboty jako srebrne i metaliczne, dlatego postanowiliśmy połączyć ze sobą te dwa skojarzenia – tłumaczył Boftain w rozmowie z Agence France-Presse.

Zaznaczył jednocześnie, że wygląd wirtualnej prezenterki nawiązuje do różnorodnej etnicznie populacji Kuwejtu złożonej z rdzennych mieszkańców kraju oraz licznych migrantów.

– Fedha reprezentuje nas wszystkich – stwierdził Boftain.

Pojawienie się wirtualnej prezenterki wzbudziło jednak mieszane reakcje wśród użytkowników i użytkowniczek Twittera. Jako główną obawę wskazywano m.in. fakt, że użycie sztucznej inteligencji może doprowadzić do zwiększenia poziomu dezinformacji w sieci.

Sam Kuwejt nie należy zresztą do czołówki krajów z najbardziej obiektywnymi mediami. Aktualnie zajmuje miejsce 158 na 180 możliwych w Indeksie Wolności Prasy 2022 przygotowanym przez stowarzyszenie Reporterzy Bez Granic.