Tajemnica obrazu "De Brecy Tondo” rozwiązana? 

„De Brecy Tondo” datowany na 1513/1514 to jeden z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki. Badacze przez dekady bezskutecznie próbowali ustalić, kto jest jego autorem. Z pomocą w XXI wieku przyszła... sztuczna inteligencja. 

Reklama

De Brecy Tondo / Uniwersytet w Nottingham De Brecy Tondo / Uniwersytet w Nottingham

Uczeni z Uniwersytetu w Nottingham, którzy zajmowali się analizą obrazu „De Brecy Tondo”, już jakiś czas temu zauważyli, że twarze przedstawione przez anonimowego artystę są łudząco podobne do tych, które namalował Rafael Santi na płótnie „Madonna Sykstyńska”. Nie mieli jednak na to żadnych dowodów.

Aby upewnić się w swoich przekonaniach, postanowili wykorzystać potencjał nowoczesnego systemu rozpoznawania twarzy, stworzonego przez prof. Hassana Ugaila z Visual Computing.

Krok ten wydawał się rozsądny. Wynalazek bowiem bazuje na technologii deep learningu, która może identyfikować wzory na obrazach z dużo większą dokładnością niż ludzkie oko. Co udało się zatem ustalić?

 

„De Brecy Tondo” to zaginiony obraz Rafaela Santiego?

De Brecy Tondo / Uniwersytet w Nottingham i Madonna Sekstyńska / Gemäldegalerie Alte Meister De Brecy Tondo / Uniwersytet w Nottingham i Madonna Sekstyńska / Gemäldegalerie Alte Meister

Sztuczna inteligencja potwierdziła domysły naukowców. Według niej obraz „De Brecy Tondo” rzeczywiście mógł zostać namalowany przez samego Rafaela Santiego. Jak czytamy w oświadczeniu dr Christophera Brooke'a z Uniwersytetu w Nottingham, dopasowanie pomiędzy motywami Madonny na obu obrazach wynosi aż 97 proc., natomiast jeśli chodzi o Dzieciątko, podobieństwo wynosi 86 proc. 

- To badanie demonstruje możliwości uczenia maszynowego w zakresie podawania prawdopodobieństwa tego samego artysty pomiędzy różnymi obrazami. W tym studium przypadku, bezpośrednie porównanie twarzy wskazało na dopasowanie na poziomie 97 proc. To bardzo wysokie statystyczne prawdopodobieństwo, że dzieła sztuki zostały stworzone przez identycznych twórców – mówi dr Christopher Brook w oświadczeniu prasowym.

Następnym krokiem prowadzącym do ustalenia autorstwa była analiza pigmentów zastosowanych na „De Brecy Tondo”. Co ciekawe, według spektroskopii molekularnej, cechy obrazu są typowe dla praktyki renesansowej. Dzieło prawdopodobnie powstało w XVI–XVII wieku, a więc z czasach, gdy żył i tworzył Rafael Santi.

Co ciekawe, w 1991 roku dr Murdoch Lothian twierdził, że obraz "De Brecy Tondo" został namalowany przez Rafaela jako pierwszy i był wzorem oraz inspiracją dla postaci „Madonny Sykstyńskiej”. Nowe analizy przeprowadzone we współpracy ze sztuczną inteligencją potwierdzałyby tę teorię.