„Szklana pułapka” topowym filmem na Boże Narodzenie?

Większość z nas ma swoje ulubione filmy bożonarodzeniowe i raczej nie wybiegają one poza ramy wigilijnych historii, szalonych przygód Świętego Mikołaja czy świątecznych komedii romantycznych. Co ciekawe jednak, według sondażu OnePoll, wielu z nas uwielbia oglądać właśnie w Boże Narodzenie filmy akcji, na przykład kultową już "Szklaną pułapkę" z Brucem Williem w roli głównej. 

Reklama

Według ankiet przeprowadzonych na dwóch tysiącach respondentów szóstym spośród najczęściej oglądanych filmów w Boże Narodzenie jest właśnie ta legendarna produkcja Johna McTiernana. Co więcej, większość ankietowanych poinformowała, że oglądała ją podczas Świąt przynajmniej osiem lat z rzędu, a aż jedna czwarta stwierdziła, że Boże Narodzenie bez „Szklanej pułapki” nie ma racji bytu. Zaskakujące?

I tak, i nie. Okazuje się bowiem, że w filmach świątecznych wcale nie chodzi o ich treść czy formę, bo najważniejszy jest sentyment do konkretnego tytułu. który kojarzy się nam z beztroskimi czasami dzieciństwa.

- Bożonarodzeniowe filmy zbliżają do siebie ludzi. Nazwa „bożonarodzeniowe” może być jednak mylna. Niektórzy dodają ją po prostu do tych tytułów, które kojarzą się im z dotychczasowymi świętami. Kiedy znamy coś z dzieciństwa, powracanie do tych rzeczy sprawia nam przyjemność – mówi dla „Study Finds” rzecznik The National Lottery, firmy, która zleciła badanie OnePoll.

 

 

Dlaczego uwielbiamy oglądać świąteczne filmy?

Badane OnePoll wykazało także, że statystyczna rodzina ogląda w okresie Bożego Narodzenia około siedmiu świątecznych filmów. Ponadto połowa ankietowanych twierdzi, że jest to już swego rodzaju rodzinna tradycja.

Warto dodać jednak, że chodzi tu głównie o starsze tytuły, prawdziwe świąteczne klasyki.  Jakie zatem tytuły uważa się za najpopularniejsze w Boże Narodzenie według OnePoll? Oto pełna lista: 

Najpopularniejsze filmy świąteczne

1. „Kevin sam w domu”

2. „Pierwszy śnieg”

3. „To właśnie miłość”

4. „Kevin sam w Nowym Jorku”

5. „Elf”

6. „Szklana pułapka”

7. „Opowieść wigilijna”

8. „Miasteczko Halloween”

9. „Cud na 34. ulicy”

10. „To wspaniałe życie”

11. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

12. „Gremliny rozrabiają”

13. „Ekspres Polarny”

14. „Opowieść wigilijna Muppetów”

15. „Białe Boże Narodzenie”

16. „Grinch: Świąt nie będzie”

17. „The Holiday”

18. „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa”

19. „Śnięty Mikołaj”

20. „W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju”

Czy jest jakiś tytuł, który dodalibyście jeszcze do tej listy?