Rzadki szkielet dinozaura sprzedany za 12,4 mln dolarów 

Powszechnie uważa się, że Deinonychus antirhopus (Straszny pazur) był jednym z najbardziej przebiegłych i zwinnych dinozaurów wszech czasów. Sprytny teropod stał się zresztą największą inspiracją dla twórców „Parku Jurajskiego”.

Reklama

Szkielet ma ok. 3 metrów wysokości, a całość złożono ze 126 elementów. Wszystkie mają około 115-108 milionów lat.

Właśnie ten stary jak świat szkielet dinozaura został sprzedany 12 maja na aukcji Christie’s w Nowym Jorku za okrągłą sumę 12,4 mln dolarów!

- Ten kultowy drapieżnik pozostaje ekscytujący dla publiczności z całego świata. To duch przeszłości, a możliwość zobaczenia go z bliska będzie przywilejem. Zwłaszcza że w tym przypadku mamy do czynienia ze szkieletem szanowanym na całym świecie – mówi James Hyslop, szef działu rzadkich książek i podróży Christie’s.

Deinonychus antirhopus – sprytny i zwinny zabójca

Powszechnie uważa się, że Deinonychus antirhopus był typem samotnika. Żył na terenach Azji Środkowej i Wschodniej pod koniec okresu kredy. Po raz pierwszy zidentyfikowano go w 1969 roku podczas tzw. renesansu dinozaurów. Wtedy wówczas paleontolog John Ostroma nazwał swoje nowe odkrycie „strasznym pazurem” ze względu na zwinne i zręczne nogi tylne. Badacz określał go jako sprytnego zabójcę, który swoim pazurem rozrywa ofiary. Późniejsze badania poddały w wątpliwość te tezy, ale funkcja strasznego szpona, który posiadał ów dinozaur, nie została wyjaśniona do końca. 

Nic więc dziwnego, że kultowy szkielet Deinonychusa antirhopusa został sprzedany za 12,4 mln dolarów, choć nie udało się pobić rekordu króla dinozaurów - Stana, który został sprzedany w 2021 roku za 31,8 milionów dolarów.