Syn Johna Lennona wspiera Ukrainę

Julian Lennon zadeklarował kilka lat temu, że nigdy nie wykona kultowego utworu swojego ojca pt. „Imagine”. Dramat setek tysięcy osób uciekających z Ukrainy przed wojną sprawił jednak, że muzyk zmienił zdanie.

Reklama

– Wojna w Ukrainie jest niewyobrażalną tragedią. Jako człowiek i jako artysta czułem się zobligowany, by odpowiedzieć na nią w najbardziej znaczący sposób, jaki potrafię. Dlatego dzisiaj po raz pierwszy publicznie wykonałem piosenkę mojego taty, IMAGINE – czytamy we wpisie zamieszczonym przez Lennona na Instagramie.

Julian wykonał legendarny utwór przy akompaniamencie pojedynczej gitary akustycznej, a nagranie opublikował na swoim Instagramie dokładnie w dniu swoich 59. urodzin. Występ był częścią kampanii na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy organizowanej przez Global Citizen, której Lennon został jednym z ambasadorów.

W dalszej części swojego postu artysta dodał także, że tekst legendarnego utworu The Beatles „odzwierciedla zbiorowe pragnienie pokoju na całym świecie […] i przenosi do przestrzeni, w której miłość i wspólnota stają się naszą rzeczywistością”. Wskazuje jednocześnie na losy milionów niewinnych rodzin, które przez trwającą aktualnie „morderczą przemoc”, zostały zmuszone do ucieczki z domów.

– Wzywam światowych liderów i wszystkich, którzy wierzą w ducha IMAGINE, by stanęli w obronie uchodźców na całym świecie! – zaapelował na końcu wpisu Lennon.

Kim jest Julian Lennon

Julian Lennon jest synem legendarnego założyciela i lidera zespołu The Beatles Johna Lennona i jego pierwszej żony Cynthii Powell. Para pobrała się w sierpniu 1962 r. i rozstała sześć lat później w listopadzie 1968 r., kiedy Julian miał pięć lat. Tego samego roku Paul McCartney napisał dla małego Juliana utwór „Hey Jules”, który miał pocieszyć chłopca po rozwodzie rodziców. Ostatecznie singiel wydano jako „Hey Jude” i pod tym tytułem piosenka przeszła do historii jako jeden z najpopularniejszych utworów The Beatles.

Julian jako muzyk zadebiutował w wieku 11 lat, kiedy to zagrał na perkusji w utworze „Ya Ya” na piątym solowym albumie Johna Lennona pt. „Walls and Bridges”. Później Julian poszedł w ślady ojca i rozpoczął swoją karierę muzyczną. W wieku 21 lat wydał debiutancki album „Valotte”, który zdobył nominację do nagrody Grammy. Następnie na kilka lat zawiesił swoją działalność artystyczną. Obecnie Julian reaktywował swoją karierę i zapowiedział wydanie nowego albumu pt. „Jude”.