Ryuichi Sakamoto - symfonia inspirowana szampanem Krug

Kiedy zastanawiamy się nad tym, co mogło zainspirować słynnych kompozytorów do stworzenia ich najwybitniejszych symfonii, jako pierwszy przychodzi nam na myśl cytat z filmu „Cudowne dziecko”: „Muzyka jest wszystkim, co nas otacza. Jedyne, co musisz zrobić, to słuchać”. I dziś dostaliśmy dowód na to, że rzeczywiście tak jest.

Reklama

Od 2019 roku oscarowy kompozytor Ryuichi Sakamoto przez kilkanaście miesięcy kosztował najbardziej cenionych szampanów Krug i konsultował je z Julie Cavil, mistrzynią piwnic marki. Podobno wraz ze swoim zespołem odwiedził nawet winnicę Reims, aby przysłuchać się jej dźwiękom.

Podjęte przez niego działania nie miały jednak celów czysto degustacyjnych. Kompozytor chciał bowiem stworzyć melodię, która wydobędzie z szampana najpiękniejsze dźwięki i zamknie je w wyjątkowej symfonii „Suite for Krug in 2008”.

„Suite for Krug in 2008” - szampańska symfonia Ryuichi Sakamoto

Symfonia „Suite for Krug in 2008” składa się z trzech części. Każda z nich symbolizuje inne roczniki Kruga z 2008 roku.

Część pierwsza, solowa, czerpie z czystości i precyzji Krug Clos du Mesnil 2008, który jest wykonany z jednego szczepu winogron. Druga, w której występuje zespół smyczkowy w towarzystwie instrumentów dętych drewnianych i perkusji, przypomina intensywność i elegancję Krug 2008. A ostatnia część, wykonywana przez pełną orkiestrę, uosabia rozmach Krug Grande Cuvée 164. Edition.

Całość brzmi wprost magicznie. Posłuchajcie sami!