Big Ben wybije godzinę Nowego Roku 2022

Każda wielka stolica posiada jeden najbardziej charakterystyczny punkt miasta. Z czym kojarzy się Londyn? Oprócz wspaniałego pałacu Buckingham i London Bridge na czele symboli stoi okazały Big Ben, który w 2017 roku został poddany gruntownej renowacji. Czy po 3 latach słynny Big Ben wreszcie wybije godzinę 00:00 w Sylwestra? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Reklama

- Do Nowego Roku ludzie zaczną dostrzegać spore różnice w wyglądzie Big Bena i co najważniejsze, odzyskają swoją wieżę. Dachy oraz cztery tarcze zegara będą w pełni widoczne – zapewnia Nick Struge, kierownik projektów specjalnych Sir Roberta McAlpine’a.

Big Ben - największy i najdokładniejszy zegar Londynu - został zbudowany w 1858 roku i od tej pory uważany jest za jeden z najważniejszych symboli brytyjskiej demokracji. To także jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Europie. Jego ponowna odsłona będzie więc wielkim wydarzeniem, na które czeka cały świat. Jak zmieni się po renowacji?

Big Ben po renowacji wybije w sylwestra / Photo by Benjamin Szabo on Unsplash Big Ben po renowacji wybije w sylwestra / Photo by Benjamin Szabo on Unsplash

Big Ben będzie niebieski? 

Nick Struge zapowiada niesamowitą zmianę detali. Analiza farby znajdującej się pod pierwszą warstwą zegara wykazała, że początkowo elementy tarczy pokryte były kolorem pruskiego błękitu. Jak zdążyliście zauważyć, redakcja Well.pl bardzo lubi wszystkie odcienie niebieskiego, więc zdecydowanie jesteśmy na TAK! 

- To naprawdę uderzające. Powrót do błękitu będzie wspaniałym ukłonem w stronę historii – dodaje Nick Struge.

Błękit pojawi się także na kwiatowych emblematach symbolizujących cztery części Zjednoczonego Królestwa. Wszystkie zmiany zostały wprowadzone w zgodności z oryginalnym projektem Charlesa Barry’ego  wieży „The Clock Tower”, która w 2012 roku została przemianowana na „Elizabeth Tower” dla uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II.

Alex Jeffrey, jeden z trzech zegarmistrzów w Pałacu Westministerskim, zapewnia, że wprowadzone zmiany zostały przygotowane na najwyższym poziomie. Przetransportowano go i odrestaurowano w Cumbrii, w północno-zachodniej Anglii.

 

- Wszystko zostało przywrócone do oryginalnej specyfikacji. Ten zegar jest potężny – waży 11 i pół tony. Big Ben jest zaprojektowany perfekcyjnie i dokładny co do jednej sekundy – mówi Alex Jeffrey.

 

BIg Ben po renowacji wybije północ w Nowy Rok 2022 / Photo by Guilherme Stecanella on Unsplash BIg Ben po renowacji wybije północ w Nowy Rok 2022 / Photo by Guilherme Stecanella on Unsplash

Big Ben na Nowy Rok 2022 i to w odcieniach błękitu. Well, well, well...