MoMA, Tate i Guggenheim wypowiedziały się w sprawie dyrektora Jarosława Suchana

Pod koniec kwietnia tego roku artysta Andrzej Biernacki decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zastąpił na stanowisku dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi dotychczasowego szefa instytucji Jarosława Suchana.

Reklama

Najpierw w listopadzie 2021 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o nieprzedłużaniu umowy Suchana o kolejne lata, by w kwietniu tego roku ostatecznie wręczyć mu wypowiedzenie. Sam zainteresowany mówił później, że była to „nagła decyzja”, o której dowiedział się podczas spotkania z sekretarzem stanu i Generalnym Konserwatorem Zabytków w Ministerstwie Kultury Jarosławem Sellinem.

– Nie otrzymałem żadnego wyjaśnienia. To było szokujące – mówił później Suchan.

Dyrektor Muzeum Guggenheima ostro krytykuje polski rząd

Decyzja jest tym bardziej niezrozumiała, że Jarosław Suchan z sukcesami piastował stanowisko dyrektora łódzkiego Muzeum Sztuki od 2006 r. To za jego sprawą świat na nowo docenił prace m.in. Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Dodatkowo w trakcie swojej prezesury Suchan zdobył bardzo duże uznanie w środowisku międzynarodowym, o czym świadczą kolejne krytyczne wypowiedzi na temat jego dymisji pojawiające się ze strony dyrektorów największych instytucji kulturalnych na świecie.

Richard Armstrong, dyrektor Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, w bezpośrednim liście do ministra kultury Piotra Glińskiego nazwał decyzję o usunięciu Suchana ze stanowiska „szokiem dla światowej społeczności muzealniczej”. Armstrong zaznaczył jednocześnie, że Muzeum Guggenheima „przez długi czas utrzymywało znakomite relacje i intensywne partnerstwo” z Muzeum Sztuki, a Suchan „odegrał krytyczną rolę w wypromowaniu” instytucji oraz samego miasta Łodzi na arenie międzynarodowej.

Zdaniem Armstronga zwolnienie Suchana poprzedzone dymisjami Hanny Wróblewskiej oraz Agnieszki Morawińskiej ze stanowisk dyrektorek odpowiednio Zachęty i Muzeum Narodowego w Warszawie jest z kolei wyrazem „chęci rządu do zredukowania tych instytucji do poziomu ideologicznych marionetek”.

Jarosław Suchan wspierany przez światowe instytucje sztuki 

List to ministra Glińskiego wystosował także Glenn D. Lowry, dyrektor legendarnego Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Lowry opisał Suchana jako „wybitnego uczonego i powszechnie szanowanego kolegę”, który „uczynił wiele, by polska sztuka współczesna i nowoczesna zyskały światową rozpoznawalność, na którą zasługują”.

To właśnie bowiem za kadencji Suchana łódzkie Muzeum Sztuki nawiązało współpracę z MoMA i Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w Madrycie, w ramach której instytucje wspólnie organizowały wystawy i wzajemnie wypożyczały sobie eksponaty.

Do chóru krytycznych głosów dołączyła również Maria Balshaw, dyrektorka londyńskiego Tate Modern, która powiedziała, że „popiera wszystkich dyrektorów” tzw. Bizot Group (międzynarodowa instytucja zrzeszająca największych światowych organizatorów wystaw muzealnych – red.) i „potępia dymisję” Jarosława Suchana.

Kim jest Andrzej Biernacki, zastępca Suchana

Zastępca Suchana Andrzej Biernacki to polski malarz, krytyk sztuki i wydawca. Od 1991 r. jest także właścicielem Galerii Browarnej w Łowiczu, poza tym Biernacki nie ma w swoim resume żadnego doświadczenia w prowadzeniu publicznej instytucji kulturalnej.

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że zamierza skupić się na promocji polskich artystów, w szczególności z Łodzi.

– Nikt nie powiedział, że należy promować wyłącznie sztukę prośrodowiskową, genderową albo queerową, która promowana jest na zachodzie – powiedział Biernacki.