Dobre bożonarodzeniowe filmy lub seriale to takie produkcje, które nie tylko dobrze oddają klimat świąt, ale czasami też traktują go przewrotnie, ironicznie albo robią z niego jedynie tło dla zupełnie innej historii. I oczywiście nie mogą być  pokazywane co rok przez każdą stację telewizyjną.

Reklama

Oto nasze propozycje, które spełniają wszystkie te kryteria, a dodatkowo nie wywołują na plecach ciarek żenady podczas seansu.

Małe kobietki (Little Women, 2019)

Oscarowa produkcja oparta na bestsellerowej powieści Louisy May Alcott w reżyserii Grety Gerwig to klasyczna i ponadczasowa opowieść o czterech siostrach, które mierzą się z trudami dorastania bez obecności ojca i późniejszego życia w zmaskulinizowanym świecie. I choć motywy świąteczne są tam raczej epizodyczne, to jednak stanowią tło dla kilku istotnych scen. Wartością dodaną produkcji są znakomite kreacje aktorskie z Timothee Chalametem i Florence Pugh na czele.

Miasteczko Halloween (The Nightmare Before Christmas, 1993)

Polski tytuł brzmi niezbyt świątecznie, ale zapewniamy, że ze świętami Bożego Narodzenia ma wiele wspólnego. Historia opowiada o Dyniowym Królu, który – znudzony rutyną obchodów Halloween – postanawia porwać Świętego Mikołaja i zająć jego miejsce. Przewrotna makabreska traktująca temat świąt bardzo przewrotnie oparta na szalonej historii jedynego w swoim rodzaju Tima Burtona.

Happy! (Happy!, 2017)

Serial Netfliksa opowiadający o gliniarzu-alkoholiku, który jest pewien, że oszalał, gdy rysunkowy jednorożec zaczyna mu pomagać w odnalezieniu małej dziewczynki uprowadzonej przez porywacza w stroju świętego Mikołaja. Produkcja nie cieszy się przesadną popularnością, a niesłusznie. Serial to szalona komedia kryminalna, która dzięki szorstkiemu i wyrazistemu głównemu bohaterowi paradoksalnie pozwala odnaleźć prawdziwego ducha świąt. Idealna do świątecznego binge watchingu.

 

Zły Mikołaj (Bad Santa, 2003)

Święty Mikołaj to zawsze poczciwy starszy pan z białą brodą, który rozdaje prezenty grzecznym dzieciom i raczy się pierniczkami? Niekoniecznie. W filmie Terry’ego Zwigoffa Mikołaj to zblazowany, cyniczny złodziej, który nie znosi dzieci i co rok podejmuje pracę świętego Mikołaja w centrum handlowym tylko po to, by w nocy móc je obrabować. Historia naturalnie zawiera dość nieoczekiwany plot twist, który czyni ten film idealnym seansem dla tych, którzy są zmęczeni przedświąteczną gorączką zakupową.  

To wspaniałe życie (It's a wonderful life, 1946)

Klasyk nad klasykami, choć obecnie nieco już zapomniany. Nakręcony w 1946 roku film „To wspaniałe życie” do dziś nie stracił nic ze swej aktualności, a głębią przekazu wstrząsa nawet po ponad pięćdziesięciu latach od premiery. W końcu święta to także czas refleksji, dlatego warto pochylić się nad tym filmem i dać sobie moment na odrobinę zadumy.