Świat Mistrza Beksińskiego: wyjątkowe wydarzenie w Spodku

Świat Mistrza Beksińskiego to wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny organizowane  przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. To jednocześnie idealna propozycja dla odbiorców sztuki oraz przede wszystkim - fanów twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Reklama

Artysta słynął ze swojej ogromnej miłości do muzyki oraz z tego, że tworzył obrazy w nieustającym kontakcie z nią i pod jej natchnieniem. Pasję tę dzielił też ze swoim synem Tomaszem, który między innymi dzięki wpływowi ojca obrał taką a nie inną ścieżkę życiową i został autorem własnej audycji w Trójce.

Zainteresowanie Zdzisława Beksińskiego muzyką odzwierciedlało się natomiast przede wszystkim w prywatnej przestrzeni jego pracowni, a wśród najczęściej wymienianych przez niego kompozytorów znajdował się Alfred Schnittke. Wiele obrazów mistrza powstało właśnie przy akompaniamencie utworów tego kompozytora.

Stąd też pomysł Fundacji Beksiński na pokazanie obrazów Beksińskiego w integralnym połączeniu z muzyką której słuchał, co umożliwi widzowi pogłębienie wrażeń emocjonalnych – i tak już bardzo silnych i nieodłącznie związanych z odbiorem sztuki Beksińskiego.

Świat Mistrza Beksińskiego - szczegóły wydarzenia

Wydarzenie rozpocznie się 24 września o godzinie 19. Koncert składa się z dwóch części. Na początku zostanie zaprezentowany utwór współczesny „Sine Titulo”, specjalnie skomponowany na potrzeby koncertu przez dyrygenta i kierownika muzycznego projektu - Szymona Sutora.

W drugiej części koncertu natomiast orkiestra wykona „Requiem” Alfreda Schnittke. Utwory będą połączone dramaturgicznie z prezentacją multimedialną prac Zdzisława Beksińskiego.

Dodatkowo w „Łączniku” pomiędzy Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie można – dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku – obejrzeć wystawę oryginalnych, specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Wystawa będzie dostępna w dniu koncertu od 17.00 oraz po koncercie do 22.00.

- Świat Mistrza Beksińskiego to jednak wydarzenie nie tylko dla miłośników malarza, ale również dla tych, którzy kochają eksplorować i doświadczać jeszcze większej dawki emocji w kontakcie ze sztuką. Połączenie prac mistrza z niezwykle sugestywną muzyką jest przeżyciem wszechogarniającym, poruszającym na wielu poziomach, a także nieraz wstrząsającym, jak twierdzą uczestnicy poprzednich edycji wydarzenia – mówi Michał Barycki, producent wydarzenia z Fundacji Beksiński.

Bilety na koncert można zakupić na stronie wydarzenia. Organizator oferuje również specjalne zniżki dla grup szkolnych i darmowe bilety dla ich opiekunów.