Wojna w Ukrainie: Sean Penn prezentuje zwiastun filmu dokumentalnego "Superpower"

Początkowo Sean Penn zamierzał nakręcić dokument o drodze Wołodymyra Zełenskiego od aktora komediowego do objęcia stanowiska prezydenta kraju. Plany te przerwała rosyjska inwazja na Ukrainę.

Reklama

„Superpower” zawiera więc sceny z Zełenskim w Kijowie, kiedy pierwsze bomby zostały zrzucone na miasto przez siły rosyjskie w lutym 2022 roku, a rozpoczęta wtedy wojna przesądziła o tym, czego ostatecznie dotyczyć będzie film.

Znany z filmów "Rzeka Tajemnic" i "Obywatel Milk" aktor i jego ekipa odbyli podczas pracy nad dokumentem siedem podróży na Ukrainę.

Aktor rozmawia oczywiście z odważnym prezydentem Ukrainy, ale także z weteranami rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku, wdową po mężczyźnie, który zginął na Majdanie, a także z dziećmi, nauczycielami, ludźmi, którzy stracili domy, muzykami i politykami. Jednym z rozmówców hollywoodzkiego gwiazdora jest także premier Mateusz Morawiecki.

W oficjalnym opisie filmu twórcy nazywają Zełenskiego "najważniejszym przywódcą wojennym współczesnej ery".

- Jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy chcą żyć w naszym kraju - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym zwiastunie produkcji.

W listopadzie ubiegłego roku Sean Penn pożyczył Zełenskiemu jednego ze swoich Oscarów, nazywając statuetkę "symboliczną rzeczą" i poprosił o zwrot po zwycięstwie Ukrainy.

Sean Penn w Polsce: Aktor docenia pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy

W trakcie prac nad filmem Sean Penn odwiedził także Polskę. Aktor pojawił się w Krakowie oraz Rzeszowie, aby razem ze swoją fundacją CORE podpisać z obydwoma miastami porozumienia o zapewnienia wsparcia uchodźcom z Ukrainy.

- Mamy do czynienia z kolejną klęską żywiołową na świecie, ale nigdy wcześniej w podobnych sytuacjach świat nie spotkał się z taką gościnnością sąsiadującego kraju dla uchodźców w kryzysie – docenił starania Polaków aktor, dodając, że miłość, którą zobaczył w Polsce, jest bardzo inspirująca.

Sean Penn jest nie tylko jednym z najbardziej znanych aktorów na świecie. Zasłużył się także jak słynny hollywoodzki aktywista: wypowiadał się przeciwko prezydentom, w tym George'owi W. Bushowi i Donaldowi Trumpowi. Pomógł zebrać pomoc dla ofiar huraganu Katrina i trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 roku. Wygląda na to, że w filmie spotkały się dwie osoby, które mają supermoce.

"Superpower" Seana Peana - kiedy premiera? 

"Superpower" będzie miał swoją premierę 18 września na Paramount+.