Bored Ape Yacht Club (BAYC) to seria 10 tys. wirtualnych tokenów NFT reprezentujących wygenerowane komputerowo kreskówkowe wizerunki znudzonych szympansów, które stały się jednym z największych hitów ubiegłego roku w świecie sztuki opartej na blockchainie.

Reklama

We wrześniu zestaw 107 grafik z kolekcji sprzedano na aukcji za 24,4 mln dolarów, a wśród aktualnych posiadaczy tokenów BAYC są największe amerykańskie gwiazdy na czele z Madonną, Paris Hilton, Jimmym Fallonem czy Justinem Bieberem. Teraz startup Yuga Labs stojący za klubem znudzonego szympansa postanowił pójść jeszcze dalej i przenieść swój sukces do metawersum.

285 mln dolarów za ziemię w metaverse

Podczas internetowej aukcji, która odbyła się 30 kwietnia, twórcy Bored Ape Yacht Club sprzedali 55 tys. tokenów o nazwie Otherdeeds, które w przyszłości mogą zostać wymienione na działki wirtualnej ziemi w powstającym środowisku Otherside. W założeniach Otherside ma stać się wirtualną platformą dla wielu graczy, która będzie oparta właśnie na wizerunkach znudzonych szympansów.

I choć na razie platforma jest jeszcze w fazie rozwoju, to już teraz startupowi Yuga Labs udało się sprzedać tokeny Otherdeeds za 16,775 mln jednostek ApeCoina – kryptowaluty powiązanej z kolekcją Bored Ape Yacht Club. Wartość takiej liczby ApeCoinów szacowana jest natomiast na 285 mln dolarów.

– Cały nakład Otherdeed NFT został wyprzedany – jesteśmy zdumieni popytem – napisali twórcy na Twitterze.

Popularność tej aukcji wskazuje na utrzymujące się duże zapotrzebowanie na spekulacyjne aktywa kryptograficzne wysokiego ryzyka powiązane z wirtualnymi światami online. Transakcje NFT są w dużej mierze nieuregulowane, a doniesienia o oszustwach, podróbkach i manipulacjach na rynku są powszechne.

Startup Yuga Labs odmówił podania liczby osób pracujących nad budową Otherside lub terminu jej uruchomienia.