Cloud Gate to jeden z symboli Chicago. Jednak turyści, którzy planują zajrzeć do Millennium Park, żeby zobaczyć srebrną instalację, poczują się zawiedzeni. Z powodu robót budowlanych w okolicy dostęp i widoczność obiektu będą ograniczone.

Reklama

Chicago: Cloud Gate z ograniczonym dostępem przez rok

Departament Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych Chicago zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczenie dotyczące budowy Grainger Plaza. Prace rozpoczęły się niedawno, ale wpłyną na dostęp do Cloud Gate. Atrakcja będzie w pełni dostępna dopiero wiosną przyszłego roku.

- Ta niezbędna konserwacja przeprowadzona przez miasto Chicago obejmie wymianę kostki brukowej oraz inne naprawy i poprawę dostępności Plazy. Prace mają na celu poprawę wyglądu prawie 20-letniego parku – brzmi fragment komunikatu wspomnianej instytucji.

 

 

„Fasola” w Chicago. Co to jest Cloud Gate?

Cloud Gate nazywane jest żartobliwie „fasolą”. Jego wysokość to 10,06 m, 12,80 m szerokości i 20,12 m długości. Wymiary te spowodowały, że jest to jedna z największych publicznych instalacji artystycznych na świecie.

Cloud Gate / Unspalsh Cloud Gate / Unspalsh

Koszt rzeźby to 23 mln dolarów. Obiekt składa się z 168 zespawanych ze sobą płyt ze stali nierdzewnej, a następnie wypolerowanych do lustrzanego wykończenia, co czyni ją niezwykle popularną w przypadku selfie i innych fotografii.

Twórcą instalacji jest brytyjsko-indyjski artysta Anish Kapoor, który początkowo kompletnie nie rozumiał, czemu jego dzieło tak bardzo przyciąga odwiedzających.

- Postanowiłem więc pojechać do Chicago, aby spróbować zrozumieć, co tak naprawdę się tam dzieje. Nie zajęło mi dużo czasu zrozumienie, że faktycznie jest coś tajemniczego w tym obiekcie, a jego tajemnica ma związek z jego skalą. A sprowadza się to do jednego prostego faktu: nie ma łączeń – powiedział Anish Kapoor.

Cloud Gate wystąpiło również w kilku produkcjach telewizyjnych oraz kinowych m.in. w Chicago Med, The Break-Up, Source Code, The Vow, The Beast i czwartej części serii filmowej „Transformers”.

Cloud Gate albo jak kto woli „Fasola” jest i najprawdopodobniej będzie dużą atrakcją. Jeśli jednak chcecie zobaczyć tę instalację, to poczekajcie do wiosny 2024 roku. Wtedy nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby ją podziwiać.