Jeden z najrzadszych diamentów na świecie sprzedany

Jak podaje dom aukcyjny Sotheby’s, jeden z najcenniejszych niebieskich diamentów, jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji - De Beers Cullinan Blue – trafił w ręce anonimowego nabywcy.

Reklama

Wartość 15-karatowego klejnotu początkowo szacowano na 48 milionów dolarów. Eksperci jednak od samego początku uważali, że ostateczna sprzedaż znacznie przewyższy cenę wyjściową i – jak się okazało – mieli rację.

SOTHEBY'S SOTHEBY'S

Licytacja rozpoczęła się 27 kwietnia 2022 roku w Hong Kongu. Walka pomiędzy czterema potencjalnymi nabywcami zakończyła się po ośmiu minutach, zatrzymując się na kwocie 57 470 391 mln dolarów. Oznacza to, że ostatecznie wartość błękitnego diamentu została określona na 10 milionów więcej, niż przewidywano.

W ten sposób De Beers Cullinan Blue ulokował się tuż poniżej rekordu najdroższego niebieskiego diamentu Oppenheimer Blue, który został sprzedany za 57 541 779 dolarów.

 

De Beers Cullinan Blue – perełka aukcji Sotheby’s

Diament De Beers Cullinan odkryty w południowoafrykańskiej kopalni Cullinan w kwietniu 2021 roku otrzymał najwyższe noty w każdym z możliwych standardów, według których oceniana jest jakość kolorowego diamentu.

Gemological Institute of America przyznał mu ocenę "fancy vivid blue", czyli najlepszą możliwą ocenę koloru, która została przyznana nie więcej niż jednemu procentowi niebieskich diamentów zgłoszonych do tej organizacji.

- Urzekł mnie od pierwszego momentu, kiedy tylko go zobaczyłam. Jego mocny, żywy kolor i zapierający dech w piersiach piękny szlif sprawiają, że jest to kamień jedyny w swoim rodzaju i po prostu najwspanialszy niebieski diament tej wielkości - powiedziała w oficjalnym oświadczeniu Patti Wong, przewodnicząca Sotheby's Asia.

Tegoroczna aukcja potwierdziła wyjątkowość De Beers Cullinan Blue w szeroko rozumianym świecie jubilerskim.