Spleśniały projekt na Instagramie

FUNGI PROJECT możecie śledzić na instagramowym koncie Darii Fedorovej i zachwycać się dziełami sztuki, które stworzył nie tyle człowiek, co Matka Natura. Okazuje się, że znienawidzone przez ludzkość mikroorganizmy, które często są przyczyną poważnych i groźnych dla życia chorób, w powiększeniu wyglądają pięknie, wyjątkowo, a nawet zabawnie czy słodko! By wyglądały tak wspaniale, trzeba im stworzyć jedynie odpowiednie warunki! Prace Darii Fedorovej bowiem to artystyczne kolonie mikroorganizmów, które artystka sama powołuje do życia i rozwija za pomocą unikatowej metody. Następnie używa ich do budowania nowatorskich artystycznych dzieł, w których wykorzystuje własne, misternie opracowane, receptury utrwalające. To, co widzimy na fotografiach, to zwykle wynik 3-4 tygodni inkubacji grzybów czy bakterii.

Reklama

Gdy grzyb staje się dziełem sztuki 

Daria Fedorowa, tworząc FUNGI PROJECT, bardzo często nawiązuje do wielkich twórców sztuki, uważając, że jej dzieła– choć poniekąd tworzone przez Matkę Naturę – idealnie wpisują się na przykład w nurt malarstwa abstrakcyjnego czy fowistycznego.

- Przemyślenia i spacery z Matisse'em – pisze pod jedną ze swoich prac na Instagramie Daria Fedorova, cytując list Anri Matisse’a do Andre Lejarda, w którym opowiada o zaletach nowej techniki wykorzystania ręcznie malowanych wycinanek. - „Obecnie pracuję nad najtrudniejszym i najbardziej mobilnym materiałem, a to skłania mnie do poszukiwania nowego sposobu wyrazu. Wycięty przeze mnie papier pomaga mi malować w kolorze. Dla mnie wyzwaniem jest uproszczenie. Zamiast rysować ścieżkę i wypełniać ją kolorem — jedno zmienia drugie — rysuję bezpośrednio w kolorze. To uproszczenie gwarantuje precyzję w łączeniu dwóch metod łączących się w jedną. To nie jest początek, ale koniec” – kończy cytat artystka, prezentując swoje prace w połączeniu z jedną z prac Matisse’a.

Puchate kuleczki, intensywnie kolorowe kształty, abstrakcje mieszające się w przeróżnych konstelacjach – to wszystko znajdziecie w pracach Darii Fedorovej, która udowadnia, że warto spojrzeć na świat i to, co nas otacza z zupełnie nowej perspektywy!