Kolekcja Ann i Gordona Gettych na sprzedaż

Kolekcja Ann i Gordona Gettych pochodząca z kalifornijskiego domu pary, pojawi się na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie’s. Eksperci szacują, że całkowity dochód ze sprzedaży może sięgnąć nawet 180 milionów dolarów.

Reklama

Na aukcji pojawi się aż 1500 przedmiotów, które dziś uważane są za bezcenne: europejska ceramika, azjatyckie dzieła sztuki, chińska porcelana, srebra, tekstylia, obrazy słynnych impresjonistów i wiele, wiele więcej.

- Kolekcja Gettych to jeden z najbardziej legendarnych skarbów Ameryki. Opowiada płodną, międzynarodową historię pasji i mecenatu. To dzieło życia niezwykłej rodziny, której filantropia ukształtowała kulturę i sztukę w Stanach Zjednoczonych – mówi Bonnie Brennan, prezeska Christie’s America.

Aukcja kolekcji Ann i Grodona Getty została zaplanowana na 20 -23 października 2022. Jakie dzieła sztuki zaoferuje Christie’s?

 

Canaletto, Mattise i mapa Kantonu na sprzedaż

Za największą atrakcję aukcji uważa się obraz mistrza Canaletto, którego wartość szacowana jest na 6 milionów dolarów

Kolejnym niezwykle ważnym artefaktem kolekcji jest mapa prowincji Kanton w Chinach z XVIII wieku, którą wyceniono na 100 tysięcy dolarów. Podobno powstała na mocy cesarskiego dekretu i została wykorzystana w celach administracyjnych przez cesarza Qianlonga.

CHRISTIE'S CHRISTIE'S

Uwagę koneserów przyciągnie także martwa natura kwiatowa Henri Matisse'a, która wcześniej wisiała na klatce schodowej domu Gordona Getty'ego w San Francisco. Cena dzieła szacowana jest na ok. 4 miliony dolarów.

CHRISTIE'S CHRISTIE'S