Słynny obraz Claude’a Moneta sprzedany

Weneckie płótna Claude'a Moneta należą do najbardziej poszukiwanych i cenionych przez znawców sztuki. Wiele z nich znajduje się obecnie w zbiorach instytucji, w tym w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie czy San Francisco.

Reklama

Nie powinno więc nikogo dziwić, że obraz "Canal Grande i Santa Maria della Salute"  Claude’a Moneta z 1908 roku był rarytasem dla kolekcjonerów podczas niedawnej aukcji w Sotheby’s. 

Początkowo eksperci przewidywali, że obraz „Le Grand Canal i Santa Maria della Salute” zostanie sprzedany za 50 mln dolarów. Nowy nabywca zapłacił za niego jednak ponad sześć milionów więcej - 56,6 mln dolarów.

Weneckie obrazy Claude'a Moneta

„Le Grand Canal i Santa Maria della Salute” to jeden z sześciu obrazów wykonanych przez Claude'a Moneta na schodach Palazzo Barbaro, po drugiej stronie Canal Grande. 

Zdaniem ekspertów to właśnie weneckie obrazy Moneta idealnie ukazują technikę malarską, którą posługiwał się francuski impresjonista. Malarz odchodzi w nich od klasycznego, sumiennego przedstawiania miejskich krajobrazów. Skupia się natomiast na tym, co nazywa "kopertą" -  świetle, kolorach, zarysach, podkreślając tym samym słynne mgły unoszące się nad błękitną laguną Wenecji. 

- Ten obraz łączy przełomowe innowacje impresjonistyczne artysty i ich ciągłą ewolucję w kierunku bardziej swobodnego, abstrakcyjnego podejścia— opisuje Brooke Lampley prezeska Sotheby’s i dyrektorka ds. światowej sprzedaży globalnej sztuki artystycznej.