Słuchasz muzyki klasycznej? Uważaj na słodycze!

Co wspólnego ma Bach, Beethoven czy Chopin z jedzeniem ciasteczek? Okazuje się, że sporo! Naukowcy z Uniwersytetu Miyagi w Japonii opublikowali badania, z których wynika, że miłośnicy muzyki klasycznej są znacznie bardziej podatni na jedzenie słodyczy niż fani popu, rocka czy jazzu. Poznaj szczegóły!
Świat nauki nigdy nie przestanie nas zaskakiwać! Oto kolejny dowód – badania japońskich naukowców z Uniwersytety Miyagi, który dowiedli, że muzyka klasyczna wzmaga apetyt na jedzenie słodyczy. Jak to sprawdzono?
Jesz za dużo słodyczy? Uważaj, czego słuchasz!
W badaniu wzięło udział blisko 800 uczestników, którzy wysłuchali 20 utworów z czterech gatunków muzycznych – jazzu, hip-hopu, rocka i metalu oraz muzyki klasycznej. O wysłuchaniu ich badacze poprosili uczestników, by powiedzieli na jaki rodzaj jedzenia mają największą ochotę. Przedstawiono im 16 konkretnych artykułów spożywczych, w tym słodycze. Bohaterowie eksperymentu oceniali żywność od „wcale” do „bardzo”, przedstawiając swoje preferencje. Szybko okazało się, że uczestnicy, którzy słuchali muzyki klasycznej najczęściej pragnęli czegoś słodkiego!
Tak oto japońscy naukowcy odkryli korelację między spokojną, harmonijną, klasyczną muzyką a zamiłowaniem do słodkiego smaku. Choć badanie takie może wydać się Wam mało pożyteczne, wcale tak nie jest.
Klasyka, czyli ciekawy chwyt marketingowy!
- Restauracje, sklepy, cukiernie, piekarnie (pomyśl tylko o lodziarniach!), które sprzedają głównie słodką żywność, powinni zainteresować się wynikami naszych badań – twierdzą naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich badań na łamach czasopisma „Food Quality and Preference”.
- Wydaje się możliwe, by wykorzystać to badania także w realizacji reklam słodkiej żywności – dodają badacze z Japonii.
Naukowcy z Uniwersytetu Miyagi w Japonii odkryli również, że najmniej preferowane podczas słuchania muzyki klasycznej były pikantne potrawy, takie jak na przykład ostro doprawione hamburgery.
Pozostaje tylko pytanie, czego słuchali uczestnicy badania? Otóż badacze z Japonii postawili na takie klasyki gatunków, jak: „Take Five” Dave'a Brubecka i „Walkin” Milesa Davisa, „California Love” 2Paca i Dr Dre oraz „Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha.
Warto również dodać, że jedno z wcześniejszych badań na temat wpływu muzyki klasycznej na preferencje kulinarne wykazało, że słuchanie muzyki Jana Sebastiana Bacha wpływa na znacznie wyższa wysokość rachunków w restauracjach. Być może właśnie dlatego właściciele restauracji – szczególnie wieczorami – puszczają muzykę klasyczną swoim gościom!
Popularne
- 1 Sztuka w obliczu wojny. Jak ukraińscy artyści radzą sobie podczas inwazji? „Obserwujemy nagły wzrost zainteresowania sztuką ukraińską”
- 2 Tom Cruise na planie "Mission: Impossible 8" wisi na skrzydle samolotu! I to nie jest fotomontaż
- 3 Kate Bush z trzema rekordami Guinnessa dzięki „Stranger Things”. Popularność utworu „Running Up That Hill” nie słabnie
- 4 Open’er Festival 2022. Napis „Kupię karnet” pojawił się na niebie nad Gdynią. Ktoś wykonał go samolotem
- 5 "Bilet do Raju", czyli jak Julia Roberts i George Clooney "straszą" na ekranie?
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

PARYŻ planuje urbanistyczny lifting wokół katedry Notre Dame. Chce przygotować się na zmiany klimatu
![Typowy Janusz na wakacjach, czyli kto tak naprawdę robi obciach nad polskim morzem? [NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA]](https://pliki.well.pl/i/01/60/95/016095_r0_300.jpg)
Typowy Janusz na wakacjach, czyli kto tak naprawdę robi obciach nad polskim morzem? [NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA]

Wszystko, co wiadomo na temat Nothing Phone (1). „Największa premiera roku na rynku smartfonów”

Barman z Kijowa na liście 100 najlepszych barmanów na świecie. Ma przesłanie do branży alkoholowej
