Ślubny diadem księżnej Diany na jubileuszowej wystawie Sotheby’s

Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II to najważniejsze wydarzenie tego roku dla wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii i nie tylko. Od 28 maja do 15 czerwca miłośnicy royalsów będą mogli wziąć udział w specjalnej, jubileuszowej wystawie Sotheby’s.

Reklama

„Power & Imagine: Royal and Aristocratic Tiaras” skupi się na przedstawieniu ewolucji projektowania tiar, przy wykorzystaniu drogocennych pamiątek z czasów Imperium Napoleońskiego, Belle Epoque, Art Deco czy współczesności.

- To wspaniała okazja, by rzucić światło na olśniewające rzemiosło dostarczane przez pokolenia brytyjskich jubilerów – mówi w oświadczeniu Kristian Spofforth, szef działu biżuterii w Sotheby’s London.

 

Królewska biżuteria na wystawie w Londynie 

Odwiedzający będą mogli przyjrzeć się czterdziestu diademom z różnych epok, w tym szmaragdowo-diamentowej tiarze, która była prezentem od księcia Alberta dla królowej Wiktorii czy złotej kamei i emaliowanemu diademowi Josephine Bonaparte.

Największe podekscytowanie budzi jednak kultowy diadem „The Spencer Tiara”, który towarzyszył księżnej Dianie podczas ślubu z księciem Karolem w 1981 roku.

 

The Spencer Tiara - rodzinny diadem księżnej Diany

Kiedy w 1981 roku Lady Diana Spencer pojawiła się przy katedrze św. Pawła, cały świat oniemiał na widok jej obszernej sukni w stylu „więcej znaczy więcej”, z warstwami jedwabnej tafty i kokardkami. Jednak cała stylizacja miała jeszcze jedną gwiazdę – tiarę rodziny Spencerów.

Był to szczególnie przełomowy moment w historii ślubów królewskich. Księżna Diana jako jedna z nielicznych nie zdecydowała się na pożyczenie od Jej Królewskiej Mości żadnego klejnotu. Zamiast tego założyła diadem należący do jej rodziny już od wieków.

The Spencer Tiara była prezentem ślubnym od Lady Sarah Spencer dla Cynthii Hamilton, babci księżnej Diany, kiedy to w 1919 roku poślubiła wicehrabiego Althropa. Od tej pory diadem był przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Lady Di nie jest oczywiście pierwszą królewską panną młodą, która nosiła tiarę.  Przed nią diadem założyły także jej starsze siostry, Lady Sarah McCorquodale i Lady Jane Fellowes.

Po śmierci księżnej Diany w 1997 roku rodzinna tiara pozostała w rękach Earla Spencera, jej młodszego brata, a wystawa w Sotheby's będzie pierwszą okazją od 1960 roku, aby móc zobaczyć ją na własne oczy.