"Słoneczniki" Joan Mitchell na sprzedaż

16-17 listopada 2023 roku podczas aukcji Contemporary Evening Auction i Contemporary Day Auction nowojorski dom aukcyjny Sotheby’s zaprezentuje wyjątkowe dzieła z prywatnej kolekcji Johna Cheima. Wśród nich pojawi się znakomita praca amerykańskiej artystki Joan Mitchell. Wartość dyptyku "Słoneczniki" oszacowano na 20 mln dolarów. Jeśli przewidywania domu aukcyjnego się spełnią, dzieło ustanowi nowy rekord. 

Reklama

W 2021 roku obraz Joan Mitchell „Blueberry” z 1969 roku został sprzedany na aukcji w Christie’s za rekordowe 16,9 mln dolarów.

 

 

Namalowany na przełomie 1990 i 1991 roku monumentalny dyptyk „Słoneczniki” autorstwa Joan Mitchell pochodzi z prywatnej kolekcji współzałożyciela nowojorskiej galerii sztuki Cheim & Read, Johna Cheima. Artystka podarowała swój obraz Johnowi Cheimowi wkrótce po jego ukończeniu. Od tej pory był on częścią kilku znaczących wystaw, w tym „Monet-Mitchell”, której premiera odbyła się w Fondation Louis Vuitton w Paryżu na początku 2023 roku. 

Dyptyk Słoneczniki Joan Mitchell na aukcji w Sotheby's / Sotheby's Dyptyk Słoneczniki Joan Mitchell na aukcji w Sotheby's / Sotheby's

 

Kim była Joan Mitchell?

Obrazy Joan Mitchell cieszą się powodzeniem na całym świecie. Artystka uważana jest za jedną z najważniejszych postaci powojennego ruchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Jej kariera jako artystki rozwijała się przez ponad 4 dekady, aż do śmierci w 1992 roku.

W 1972 roku krytyk Peter Schjeldahl nazwał ją mistrzynią technik malarstwa olejnego. Jej prace są cenione na całym świecie i można je podziwiać m.in. w Instytucie Sztuki w Chicago, Fundacji Louisa Vuittona i Centrium Pompidou we Francji.