Skrzypkowie w hołdzie Ukrainie 

Muzyka łagodzi obyczaje – mówimy w Polsce i wielokrotnie mieliśmy na to dowody. Muzyka to również uniwersalny język, którym ludzie potrafią porozumiewać się pod każdą szerokością geograficzną niezależnie od wykształcenia czy majętności.

Reklama

Jak to działa? Oto przed Wami orkiestra smyczkowa złożona z prawie100 skrzypków z 29 krajów świata grająca jeden utwór – ludową pieśń „Verbovaya Doschechka”.

 

Ten niezwykły projekt muzyczny w ciągu zaledwie kilku dni obejrzało na YouTube’ie prawie 300 tys. osób., wiele z nich wzruszając do łez.

Jak skrzypek z kijowskiego schronu zainspirował świat 

Pomysł na Violinist Support Ukraine narodził się spontanicznie, niedługo po tym, gdy w kijowskim schronie przeciwbombowym Illia Bondarenko zagrał na skrzypcach „Verbovaya Doschechka”.

Improwizowany występ ukraińskiego skrzypka powstał na prośbę przyjaciółki muzyka Kerenzy Peacock, profesjonalnej skrzypaczki z Wielkiej Brytanii, obecnie mieszkającej w Los Angeles.

- Zaprzyjaźniłam się z kilkoma młodymi skrzypkami w Ukrainie za pośrednictwem Instagrama. Tuż po wybuchu wojny odkryłam, że niektórzy z nich byli w piwnicach, ale mieli ze sobą swoje skrzypce – wyjaśnia inicjatorka projektu. – Poprosiłam więc kolegów skrzypków z całego świata, by im towarzyszyli w harmonii. W ciąg 48 godzin od 94 z nich otrzymałam film z nagraniem! – wspomina.

Kerenza Peacock przesłuchała każdy z filmów, tworząc prawdziwą międzynarodową skrzypcową orkiestrę. Nagranie rozpoczyna się od pierwotnego fragmentu granego przez Illię Bondarenko, potem zaczyna się prawdziwa muzyczna magia!

Illia Bondarenko gra na skrzypcach w KIjowie / YouTube Illia Bondarenko gra na skrzypcach w KIjowie / YouTube

Skrzypkowie z walczącej Ukrainy 

Warto dodać, że w nagraniu Violinist Support Ukraine bierze udział w sumie 11 ukraińskich skrzypków, którzy aktualnie ukrywają się na terenie kraju.

- Ukraińska skrzypaczka, 23-letnia Mariia Klymenko, powiedziała mi, że kiedy to nagrywała, jej bracia bronili swojego kraju – opowiada Kerenza Peacock.

- Powiedziała, że ​​więcej Ukraińców chciało do nas dołączyć, ale teraz zamiast skrzypiec mają w rękach broń – dodaje muzyczka i podkreśla, że skrzypce to jeden z najbardziej „emocjonalnych” instrumentów, który od wieków służył wyrażaniu najgłębszych uczuć.

- Skrzypce tradycyjnie były instrumentem wyrażania żalu… Wygląda na to, że wszyscy modlą się na skrzypcach. Modlitwy każdego gracza są zjednoczone w ich globalnym koncercie z odległości tysięcy mil. – podsumowała Kerenza Peacock.

11 ukraińskim skrzypkom towarzysza na nagraniu m.in. muzycy z: London Symphony Orchestra, Tokyo Symphony, Oslo Philharmonic, Hollywood Studios, a także skrzypkowie Monachijskiej Orkiestry Kameralnej. Są tu muzycy z Polski, Gruzji, Holandii czy Dani, a także z Korei Południowej, RPA czy Indii.

 

Violinist Support Ukraine - jak dołączyć? 

Twórcy utworu na YouTube zachęcają, by dołączyć do ich muzycznego projektu wspierającego artystów z Ukrainy – pobrać nuty i grać razem z oryginalnym wideo, a także nagrać własną wersję i opublikować ją na swoich social mediach, używając hashtagu #ViolinistsSupportUkraine.