"Skrzypce Ingresa" - najdroższe zdjęcie w historii fotografii 

Wykonana w 1924 r. czarno-biała fotografia zatytułowana „Skrzypce Ingresa” uznawana jest za jedno z najwybitniejszych i najbardziej znanych dzieł amerykańskiego mistrza surrealizmu i dadaizmu Emmanuela Radnitzky’ego – Mana Raya.

Reklama

Oryginalna nazwa zdjęcia „Le Violon d'Ingres” jest grą słowną nawiązującą do francuskiego idiomu oznaczającego „hobby” oraz postaci malarza Jean-Auguste-Dominique'a Ingresa, który pasjonował się grą na skrzypcach. Na fotografii uwieczniona została zaś Alice Ernestine Prin, francuska aktorka i modelka oraz wieloletnia kochanka i muza Radnitzky’ego, a także ulubienica paryskiej bohemy szerzej znana jako Kiki de MontparnasseKrólowa Montparnasse’u.

Na czarno-białych odbitkach jej nagich od szyi do linii bioder pleców artysta domalował charakterystyczne dla skrzypiec otwory rezonansowe w kształcie litery „f”, które stanowią dopełnienie wielopoziomowej gry słownej pojawiającej się w nazwie.

„Skrzypce Ingresa” sprzedane na aukcji 

Fotografia trafiła pod młotek na zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie’s licytacji prywatnego zbioru obrazów, zdjęć, biżuterii i plakatów należącego do nieżyjących już kolekcjonerów sztuki Melvina oraz Rosalind Gersten Jacobsów.

Według komunikatu prasowego przekazanego przez Peggy Jacobs Bader, córkę Melvina i Rosalind oraz wykonawczynię ich testamentu, kolekcja ma za sobą „unikalną i intymną historię” i odzwierciedla „radosnego ducha związku” jej rodziców. „Skrzypce Ingresa”, będące perłą kolekcji Jacobsów, para kupiła w 1962 r. od samego Mana Raya.

– Zasięg i wpływ tej fotografii – jednocześnie romantycznej, tajemniczej, figlarnej i żartobliwej – władał umysłami wszystkich przez prawie 100 lat. Jej pojawienie się na rynku jest bezprecedensowym wydarzeniem – mówił przez aukcją Darius Himes, międzynarodowy dyrektor ds. fotografii w Chtistie’s.

Wartość zdjęcia przerosła jednak oczekiwania nawet samych ekspertów. Wstępne estymacje wyceniały bowiem „Skrzypce Ingresa” na sumę od 5 do 7 mln dolarów, ale ostatecznie nowy nabywca zapłacił za fotografię 12,4 mln dolarów!

Tym samym zdjęcie pobiło dotychczasowy rekord o 8,1 mln dolarów – do niedawna najdroższą fotografią w historii było dzieło niemieckiego artysty Andreasa Gursky’ego pt. „Rhein II” z 1999 r.